Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne odkrycia archeologów na Starym Rynku w Bydgoszczy [wideo]

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Archeologom udało się już odsłonić piwnice przedwojennego muzeum miejskiego oraz pozostałości kościoła pojezuickiego

Wiosną przyszłego roku ma ruszyć przebudowa płyty Starego Rynku. Najważniejsze zmiany to m.in. przesunięcie Pomnika Walki i Męczeństwa bliżej pierzei północnej, a w miejscu nieistniejącej pierzei zachodniej zbudowanie fontanny.
Zanim jednak na bydgoski rynek wkroczą ekipy budowlane, badania prowadzą archeolodzy. Obecnie pracują w miejscu, gdzie do 1940 roku znajdował się kościół i dwie wieże.

- Do tej pory udało nam się odsłonić piwnice przedwojennego muzeum miejskiego - opowiada dr Wojciech Siwiak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej. - W miejscu tych piwnic po przeniesieniu stanie Pomnik Walki i Męczeństwa.
Kolejny wykop, obecnie prawie na ukończeniu, powstał w miejscu, gdzie zostanie usytuowana fontanna. W zamyśle projektantów ma symbolizować przebieg fasad nieistniejących kamienic zachodniej pierzei.

Już nie zajrzymy pod Stary Rynek [wideo]

- W wykopie natrafiliśmy na pozostałości kościoła pojezuickiego - jego część frontową łącznie z zachowanymi fundamentami usytuowanych po jego północnymi i południowym boku kościoła. Ciekawostką jest fakt, że mury kościoła wykonano w technice opus emplectum - zewnętrzna i wewnętrzna część muru była wykonana z cegły licowej, zaś przestrzeń między nimi wypełniano kruszonym kamieniem - wyjaśnia Wojciech Siwiak. - Wieże były podpiwniczone, niewykluczone, że szczególnie piwnica pod wieżą północną pełniła tzw. funkcję grzebalną. Wskazuje na to jej rozmiar - dodaje archeolog.

Budowę kościoła na Starym Rynku ukończono w 1649 roku, jednak dopiero w 1806 roku patronem świątyni został św. Ignacy Loyola. Wieże kościoła dobudowano później: jedną w latach 1650-1652, drugą zaś w latach i 1690-1695.
Niemcy zdecydowali o wyburzeniu zachodniej pierzei Starego Rynku: zarówno kościoła, jak i kamienic. Wyburzenie kościoła przeprowadzono od 18 stycznia do 27 marca, a kamienic do 23 października 1940 roku.
Niestety, przy wylewaniu fundamentu pod szaniec zniszczono część murów kościoła.

Jeszcze do końca tygodnia potrwają prace dokumentacyjne - mury zostaną wyczyszczone. Później archeolodzy przenoszą się bliżej południowej pierzei, tam gdzie do 1940 roku stały kamienice.

- Szczególnie liczymy, że pod piwnicami budynków mogą znajdować się pozostałości kamienic średniowiecznych - mówi Wojciech Siwiak.

Zarówno w okresie średniowiecza, jak i późniejszym, kamienice były zamieszkiwane przez najbardziej zamożnych bydgoszczan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska