Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne specjały z regionu znalazły na liście produktów tradycyjnych

za: Urząd Marszałkowski w Toruniu
Chleb z kminkiem ze Stolna
Chleb z kminkiem ze Stolna fot. minrol.gov.pl
Świąteczna szynka kujawska z kością, chleb z kminkiem ze Stolna oraz wino domowe z Kujaw to kolejne produkty z Kujaw i Pomorza, które wpisano na listę produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do wczoraj na liście produktów lokalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdowało się 18 specjałów z naszego województwa, między innymi powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły, żur kujawski, piwo nakielskie jasne i ciemne, stoleński razowiec ze słonecznikiem czy miody z rejonu Dolnej Wisły. Teraz doszły trzy kolejne.

W kategorii produktów mięsnych odznaczenie otrzymała świąteczna szynka kujawska z kością przygotowywaną przez Annę Patyk z z Bronisławia (powiat radziejowski). Szynka ma specyficzny wygląd. Wierzch jest poprzecinany "w kratkę" i nabity goździkami. Peklowana w solance nabiera słonego smaku z wyczuwalnym goździkowo-laurowym aromatem. Do jej wyrobu nie używa się środków konserwujących, dzięki czemu mięso nabiera jasnobrązowego lub beżowego zabarwienia, a nie różowego.

Drugim docenionym produktem wpisanym w kategorii wyrobów piekarniczych i cukierniczych jest chleb z kminkiem ze Stolna, którego producentem jest Wiejska Spółdzielnia Handlowo-Produkcyjna z tej miejscowości. Pieczywo o rumianej i chrupiącej skórce, posypanej kminkiem ma lekko kwaśny smak, wynikający z zastosowania naturalnego zakwasu, na jakim jest wypiekany od ponad 30 lat.

Wino domowe z Kujaw to trzeci wyrób wpisany na listę produktów regionalnych. Jego wytwórcą jest Michał Izydorczyk z Aleksandrowa Kujawskiego. Zależnie od rodzaju owoców rozróżniamy wina białe o barwie od złocistej do herbacianej oraz wina czerwone o barwie od czerwonej przez ciemnowiśniową do fioletowej. Produkowane w Toruniu, było znane w całym regionie. Jak głosi legenda, w 1363 roku bawarski książę Rudolf wygłosił pochwalną mowę na cześć tego trunku podczas jednego ze spotkań z elitą Bawarii. Powiedział: "Nalejcie mi jeszcze jeden puchar tego napoju, to istotna oliwa, aż ślina leci na jego widok".

- Produkty i potrawy, których wyrób sięga tradycji naszych przodków są niezwykle ważne dla regionu. Kształtują wizerunek obszaru, z którego się wywodzą oraz budują tożsamość lokalnej społeczności. To istotne, aby nasz region posiadał taką tradycję, z której możemy być dumni - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przyjmowanie i ocenianie wniosków o wpis produktu na listę, należy do obowiązku marszałka województwa. Pozytywną opinię otrzymują te, których jakość i wyjątkowe cechy wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, niezmiennych od co najmniej 25 lat.

Lista produktów tradycyjnych służy rozpowszechnianiu informacji dotyczących wytwarzania produktów tradycyjnych. Nie jest instrumentem ochrony nazw produktów. Stwarza za to producentom produktów tradycyjnych możliwość ubiegania się o udzielenie odstępstw od obowiązujących i prawnie uregulowanych wymogów produkcyjnych - weterynaryjnych, higienicznych lub sanitarnych. Odstępstwa te jednak muszą wynikać ze stosowania przez nich niezmiennych, tradycyjnych metod wytwarzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska