Komar tygrysi - co to jest?
Komar tygrysi (łacińska nazwa: Aedes albopictus) to inwazyjny, szybko rozprzestrzeniający się gatunek owada z rodziny komarowatych (Culicidae). Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najliczniej występujących komarów na całym obszarze Azji Południowo-Wschodniej. Teraz przeniósł się także do Europy.
Masz dość komarów? Zobacz koniecznie:
Co robić, żeby nie gryzły nas komary? Poznaj sprawdzone spos...
Komar tygrysi - jak wygląda?
Jak wygląda komar tygrysi i czym się różni od zwykłego komara?
Komar tygrysi osiąga od 2 do 10 mm długości. Jest agresywnym insektem. Największą aktywność wykazuje wczesnym rankiem i późnym popołudniem, ale ogólnie jest aktywny także w ciągu całego dnia.
Najbardziej charakterystyczną cechą komara tygrysiego są srebrnobiałe paski na tle czarnego ciała - stąd przydomek "tygrysi".
Komar tygrysi atakuje nie tylko ludzi, ale także:
- zwierzęta gospodarskie,
- dzikie ssaki,
- płazy,
- gady,
- ptaki.
Kąsają samice komara tygrysiego, żywiąc się krwią. Samce są mniejsze od samic i są przystosowane do pobierania pokarmu roślinnego.
Biedronki azjatyckie atakują? Nie tylko one. Tych owadów kie...
Komar tygrysi - choroby
Dlaczego komar tygrysi jest taki groźny? Samo ukąszenie przez komara tygrysiego nie jest bardzo groźne, chyba że wywoła silną reakcję alergiczną. Ten insekt przenosi jednak śmiertelne choroby, przez co sprawia, że nawet jedno ukąszenie może doprowadzić do śmierci. Komar tygrysi jest wektorem ponad 20 arbowirusów, w tym wywołujących groźne choroby pochodzenia tropikalnego, które mogą prowadzić do śmierci:
- chikungunya (CHIK),
- denga,
- wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE),
- żółta febra,
- gorączka Zachodniego Nilu,
- japońskie zapalenie mózgu.
Komar tygrysi w Europie
Jak podaje Wikipedia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przewiduje, że w Europie – przy warunkach pogodowych sprzyjających rozwojowi owada – azjatycki komar może dotrzeć nawet do południowych skrajów Skandynawii. W 2008 roku odnotowano jego występowanie w 28 krajach świata, poza jego naturalnym zasięgiem.
W Europie komar tygrysi pojawił się w 1975. Do tej pory nie stwierdzono jego aklimatyzacji w Polsce, jednak odnotowano obecność pojedynczych osobników. Z kolei w 2007 ten insekt został zaobserwowany w Niemczech, ale nie potwierdzono jego aklimatyzacji w tym kraju.
Zagrożenie jest o tyle duże, że - jak podaje portal wp.pl - w Czechach zanotowano już śmiertelne skutki ukąszenia przez komara tygrysiego. Kilka miesięcy temu odnotowano tam pierwszy przypadek śmierci na dengę. Zmarła 72-letnia kobieta zachorowała właśnie najprawdopodobniej od ukąszenia komara tygrysiego.
Chcesz uniknąć komarów? Zobacz, co je przyciąga:
To przyciąga komary. Jeśli nie chcecie zostać pogryzieni, le...
Zobacz także materiał wideo: Jak walczyć z komarami?
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
