https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kominek w kominie

Przy okazji remontu domu chciałbym zainstalować sobie na parterze kominek, chowając go w kominie. Czy i jak mogę to zrobić?

     Takie listy otrzymujemy dość często. Korzystamy tym razem z pomocy przedstawiciela firmy Atlas, który radzi m.in., by
     przed przystąpieniem do zasadniczych prac koniecznie skonsultować się z architektem i kominiarzem. Na podstawie projektu domu architekt oceni parametry komina i zaproponuje wykonanie modernizacji krok po kroku.
     Kominiarz na "dzień dobry"
     Prawdopodobnie trzeba będzie wzmocnić konstrukcję komina poprzez podstemplowanie go np. stalowymi dwuteownikami. Ekspertyza kominiarza odpowie na pytania, dotyczące warunków odpowiedniego dostępu powietrza do komory spalania, a także możliwości prawidłowego odprowadzenia spalin.
     Większość firm, sprzedających kominki, poleca usługi swoich montażystów. Przed ich zatrudnieniem warto obejrzeć ich realizacje.
     Wkład kominkowy powinien zostać obłożony specjalną wełną mineralną o grubości 10 cm z warstwą folii aluminiowej. Stanowi ona izolację termiczną między kominkiem, a ostateczną obudową wkładu. W przypadku braku izolacji termicznej obudowa winna być wykonana z cegły szamotowej na zaprawie szamotowej.
     Kratki i gorące powietrze
     Ewentualne okładziny ceramiczne można wykonać na ściance z ognioodpornej płyty kartonowo-gipsowej, dobudowanej na stelażu i odsuniętej na odległość minimum 3 cm, by zapewnić wentylację i ograniczyć wpływ wysokich temperatur na wykonaną obudowę.
     Gorące powietrze warto rozprowadzić do poszczególnych pomieszczeń za pomocą izolowanych przewodów aluminiowych o średnicy od 100 do 160 mm. W podobny sposób można dodatkowo doprowadzić ciepło do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, instalując w górnej części komina kratki wentylacyjne.
     Klinkier, kamień, a może granit?
     W zależności od projektu, ściankę frontową kominka można wykończyć cegłą klinkierową, kamieniem naturalnym, granitem, marmurem, piaskowcem, kaflami lub płytą kartonowo-gipsową o podwyższonej odporności ogniowej. Do przyklejania płytek z kamieni naturalnych można użyć zaprawy klejącej, produkowanej na bazie białego cementu, gdyż nie powoduje ona powstawania przebarwień na zewnętrznej powierzchni płytek. W przypadku, gdy projekt przewiduje wykończenie obudowy płytkami ceramicznymi, należy przykleić je do podłoża zaprawą klejącą o zwiększonej elastyczności i przyczepności.
     mkj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska