Polacy nie płacą abonamentu RTV?
Wielu z Polaków przestało płacić abonament RTV po zmianie ustroju w 1989. Jak wynika z danych GUS z zeszłego roku abonament powinno płacić 3,2 mln gospodarstw, a zapłaciło jedynie 1,2 mln.
Dlaczego abonament RTV nie cieszy się dobrą opinią?
- początek lat 90 to wzrost wpływów w mediach publicznych w związku z rozwojem rynku reklamowego
- 10 lat temu sam premier określił abonament mianem archaizmu i chciał go zklikwidować, jednak do tego nie doszło
Czytaj również:
Abonament RTV 2019: Ile wyniesie? Cennik + kary
Kontrole Poczty Polskiej sposobem na łatanie dziur
Od tamtych czasów sporo się jednak zmieniło i kondycja mediów wygląda różnie. TVP otrzymywało już finansowe zastrzyki od rządu, a opłata audiowizualna, która miała zastąpić abonament nie została wprowadzona.
Z pomocą przyjsć miała Poczta Polska i kontrole, które miały wykazać niezarejestrowane odbiorniki. Okazało się to jednak dość kłopotliwe, bo w teorii nie ma obowiązku wpuszczania kontrolerów do domu.
Portal money.pl opisuje przypadek Pani Doroty, emerytki KRUS-u, której emerytura wynosi 400 zł miesięcznie. Jak informuje money.pl, Pani Dorota otrzymała pismo z Urzędu Skarbowego w którym poruszano kwestię niezapłaconych należności z ostatnich 5 lat (starsze ulegają przedawnieniu). W piśmie z KRUS-u, które Pani Dorota otrzymała później pisano już, że należności będą ściągane jej konta, co wzbudziło wątpliwość zainteresowanej, mając na uwadze niską wysokość jej emerytury, aby było to zgodne z prawem. Niemal rok poźniej do jej drzwi zapukał komornik.
Jak się ma do tego rzeczywistość? W świetle prawa pani Dorota nie musi płacić abonamentu, gdyż osoby które skończły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie jest wyższa niż 50% przeciętnego krajowego wynagrodzenia. Jednak komornik upomniał się o zaległości.

Flota wróciła do Świnoujścia. Wszystko przez zimę
Poczta Polska o egzekucji należności
Na zapytanie portalu money.pl Poczta Polska o swoich działaniach związanych z egzekucją należności podparła się następującym zapisem:
Poczta Polska S.A. zgodnie art. 7 ust. 3 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych do opłat abonamentowych oraz do opłaty pobieranej w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego (art. 5 ust. 3 Ustawy o opłatach abonamentowych) stosuje przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.
Jak informuje portal Wirtualne Media zyski TVP z tytułu abonamentu wzrosły w roku 2017 o blisko 70%. Stanowiło to niemal 40% przychodów TVP, co daje najlepszy wynik od 15 lat.
Źródło: money.pl
