https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konarzyny. Pamięci księdza Schulza

(RW)
Ksiądz Alfons Schulz
Ksiądz Alfons Schulz Fot. archiwum
W Konarzynach chcą upamiętnić księdza Alfonsa Schulza. M.in. dzięki jego zabiegom po polskiej stronie granicy pozostały Konarzyny, Ciecholewy i Żychce.

Mieszkańcy zbierają informacje dotyczące księdza Alfonsa Schulza, który od 1906 r. był proboszczem w Konarzynach. Aktywnie działał w polskich organizacjach, m.in. był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, w Konarzynach kierował kółkiem rolniczym, był również prezesem Towarzystwa Czytelni Ludowych w powiecie człuchowskim. Miał mandat delegata na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. Przewodniczył Radzie Ludowej na powiat człuchowski z siedzibą w Konarzynach.

Jednak co ważniejsze, to również zasłużony działacz w walce o polską granicę zachodnią - w lutym 1920 roku wszedł w skład komisji granicznej w Chojnicach. Ponieważ pierwotne wytyczenie granic było niekorzystnie dla Polaków, wywołało protesty Kaszubów. Powołano wówczas Międzynarodową Komisję Graniczną, która dzięki zabiegom m.in. księdza Schulza dokonała korekty linii granicznej. Po stronie polskiej pozostały m.in. Ciecholewy, Konarzyny i Żychce oraz szosa wiodąca do Chojnic.

Sporo wiadomości na temat konarzyńskiego proboszcza zebrał już miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Cały czas gromadzimy materiały - mówi prezeska Maria Rogenbuk.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska