Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z drakońskimi kosztami przy spłacie pożyczek i chwilówek! Oto nowe zasady płacenia

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nowe przepisy mają położyć kres sytuacjom, w których ludzie tracili dorobek życia wskutek rażąco wysokich opłat.
Nowe przepisy mają położyć kres sytuacjom, w których ludzie tracili dorobek życia wskutek rażąco wysokich opłat. Archiwm/Polska Press
Zakupy na raty, "chwilówki" albo pożyczki od osób fizycznych nie mogą już zawierać ukrytych, rażąco wysokich opłat czy oprocentowania.

Ustawa antylichwiarska weszła w życie 18 grudnia, ale w praktyce obowiązuje od poniedziałku, 19 grudnia. Wprowadza niższe limity wszystkich kosztów pożyczania pieniędzy.

"Koniec z lichwą. Tydzień przed świętami zaczyna działać nowe prawo. Wchodzą zmiany obniżające poziom kosztów pozaodsetkowych nawet pięciokrotnie" - komentuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Przypomnijmy, są to sumy odsetek zapłaconych jako wynagrodzenie za wypożyczony kapitał oraz opłat i prowizji pobieranych poza odsetkami.

Zerowe odsetki? To była tylko ściema!

Dotychczas wiele ofert pożyczek kusiło "zerowymi odsetkami", choć w rzeczywistości umowy zawierały liczne opłaty dodatkowe, które znacząco podnosiły ostateczny koszt zaciąganego zobowiązania finansowego. Pożyczkodawcy wprowadzali różne prowizje czy opłaty za przygotowanie wniosku i umowy bądź za obsługę zobowiązania. Efektem były rażąco wygórowana kwota do spłaty, a w przypadku niemożności zwrócenia długu powiększonego o dodatkowe koszty - spore problemy.

Na stronie MS znajdujemy szczegółowe informacje dotyczące nowelizacji ustawy antylichwiarskiej. Kończy ona z dowolnością w doliczaniu dodatkowych prowizji i marży. Ich limit maksymalny zostaje ustalony na 45 proc. całkowitej kwoty zobowiązania w całym okresie trwania umowy. Jeśli okres kredytowania będzie obejmował 6 miesięcy, suma odsetek i kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 25 proc.

W przypadku spłaty przedterminowej konsument ma prawo oczekiwać od pożyczkodawcy proporcjonalnego zwrotu wszelkich opłat i kosztów związanych z pożyczką, jak prowizja czy ubezpieczenie.

Limit odsetek pozostaje na obecnym poziomie, czyli maksymalnie 20,5 proc. w skali roku.

Nowe zasady chwilówek

Podobnie, jak w przypadku zakupów na raty, zmieniają się zasady udzielania "chwilówek". Dotąd rzeczywista roczna stopa oprocentowania sięgała czasami nawet kilkuset procent, co dla wielu konsumentów oznaczało niemożność spłaty zobowiązania. Nowelizacja, dzięki obniżeniu kosztów pozaodsetkowych oraz za sprawą zakazu "rolowania długów", czyli zastępowania jednego długu kolejnym, ogranicza możliwość nakładania dodatkowych drastycznych opłat na klientów firm pożyczkowych. Limit opłat maleje do 20 proc. kwoty zobowiązania w skali roku oraz do 45 proc. całkowitej kwoty zobowiązania w całym okresie kredytowania.

Korzystajmy z usług legalnych firm!

Przy okazji warto dodać, że lepiej korzystać tylko z usług legalnie działających firm. Działa Rejestr Instytucji Pożyczkowych przy KNF. Można go znaleźć na stronie knf.gov.pl. Warto przed zaciągnięciem pożyczki sprawdzić czy firma, do której zamierzamy zwrócić się o pieniądze, znajduje się w RIP. Przed podpisaniem umowy klient powinien dostać formularz informacyjny, który zawiera wszystkie koszty pożyczki. Klient ma też prawo, w ciągu 14 dni od podpisania umowy, odstąpić od niej bez podawania przyczyny i konsekwencji.

W razie problemu warto zgłosić się do Rzecznika Finansowego, gdzie można uzyskać bezpłatne wsparcie ([email protected]).

Związek Firm Pożyczkowych ostrzega jednak, że banki i SKOK-i nie wypełnią luki pożyczania do 3 tys. zł i tacy klienci mogą trafić do lombardów, które nie zawsze działają zgodnie z prawem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska