Radny za komisji otrzymał od urzędników "Informator dla radnych" poświęcony rozwiązywaniu problemów alkoholowych. Zainteresował go zwłaszcza artykuł o tym, jakich zadań nie można finansować z funduszu alkoholowego, czyli tzw. "korkowego".
"Kluczową sprawą jest, by z programu realizowane były jedynie te zadania, które rzeczywiście mają związek z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych (...) Nie można finansować takich działań jak np. remont szkoły tylko dlatego, że w budżecie samorządu brakuje pieniędzy" - cytuje artykuł Jerzy Ratajczak.
Tymczasem w sprawozdaniu znalazł zapis o tym, że z gniewkowskiego funduszu alkoholowego pieniądze wydatkowano m. in. na montaż ogrodzenia w Lipiu, a także zakup farby, listew i paneli podłogowych oraz drzwi i roletek do sali gimnastycznej w Gniewkowie. - Mam wątpliwości, czy z tego programu można finansować takie zadania - wyznał radny na sesji.
Kontrole nic nie wykazały
- Ja też mam czasami wątpliwości i długo się zastanawiam, czy wyrazić zgodę na zakup czy też finansowanie jakiegoś remontu - stwierdziła Bogumiła Pęczkowska, przewodnicząca Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Przekonywała, że każde z tych zadań ma swoje uzasadnienie, a remontowane obiekty wykorzystywane są także do prowadzenia zajęć dla dzieci, podopiecznych komisji. - Program realizowany jest od kilkunastu lat. Mieliśmy już wiele kontroli. Osoby kontrolujące nie miały do nas żadnych zastrzeżeń - przekonywała.
- Mam duże zaufanie do naszych urzędników i wiem, że nie zrobią niczego, za co będziemy musieli się potem tłumaczyć - dodał radny Aleksander Pułaczewski.
Czytaj e-wydanie »