Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół będzie żyć

(karp)
Po gruntownym remoncie kościoła podominikańskiego w Chełmnie, powstanie w nim Centrum Kultury Chrześcijańskiej.

     Remont kościoła podominikańskiego jest częścią projektu rewitalizacji zabytków miasta Chełmna. Pierwszy etap prac obejmować będzie remont dachu i szkarpy zewnętrznej.
     - W tej chwili realizacja projektu jest na etapie przetargów - informuje ksiądz Zbigniew Walkowiak , proboszcz Kościoła Farnego. - Dopiero po ich rozstrzygnięciu prace ruszą. Ich koniec przewiduje się na grudzień 2006 roku.
     Dominikanie w Chełmnie
     
Dominikanie przybyli do Chełmna wkrótce po tym, jak władzę zaczął sprawować na tych ziemiach Zakon Krzyżacki. Duchowni przybyli tu, aby prowadzić akcję misyjną wśród niechrześcijańskich plemion pruskich.
     Jak mówi ksiądz proboszcz, każdy zabytek musi mieć jakąś funkcję. Jaka będzie funkcja kościoła podominikańskiego?
     - Mam już przygotowany pewien pomysł - mówi ksiądz proboszcz. - Chciałbym, aby to miejsce stało się Centrum Kultury Chrześcijańskiej, przy zachowaniu rzecz jasna funkcji sakralnej.
     **_Historia kościoła
     Nie wiadomo dokładnie kiedy rozpoczęła się i zakończyła jego budowa. Większość kościoła powstała na pewno w XIII wieku. Kościół ma 54,5 metra długości wewnętrznej i 19,3 metra szerokości. Ma solidne fundamenty - do 1,5 metra grubości, z uwagi na bliskość skarpy wiślanej. Ze średniowiecznego wyposażenia świątyni nic się nie zachowało. Jednak o jego dawnej świetności mówią zachowane freski przedstawiające Rzeź Niewiniątek i Golgotę. Oba zostały odkryte przypadkowo w 1969 roku. Z połowy XVII wieku pochodzą także stelle dla 12 zakonników oraz ambona. W 1927 roku z Apoldy przywieziono trzy żelazne neogotyckie dzwony. Obecnie są to największe dzwony w Chełmnie. Średnica największego wynosi 158 cm.
     Co to oznacza?

     - Myślę tu organizować koncerty muzyki dawnej, sakralnej, poważnej - wyjaśnia ks. Zbigniew Walkowiak. Chciałbym, aby mieszkańcy powiatu mogli oglądać wystawy sztuki, na_przykład precjozów liturgicznych.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska