Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół ewangelicki w Lipnie ma już 150 lat. Uroczystości w niedzielę. To okazja, by zobaczyć kościół wewnątrz

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Początki rozwoju społeczności ewangelickich na tej części ziemi dobrzyńskiej sięgają początku XVIII wieku. Obecny kościół został poświęcony w 1868 roku. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 już w niedzielę.

Proboszcz parafii ewangelickiej Dawid Mendrok pełni posługę w naszym powiecie od 2015 roku. Nabożeństwa w kościele ewangelickim w Lipnie odbywają się w niedzielę, zawsze o godz. 11. Obecnie parafia liczy 25 osób. Było znacznie więcej. Przez lata żyli w zgodzie z innymi. Dopiero w 1943 stosunki się pogorszyły, bo Polacy uważali, że jak Ewangelik to Niemiec... Ewangelicy zaczęli wyjeżdżać, niektórzy zostali wysłani do więzienia w okolicach Bydgoszczy i tam zostali na zawsze.

Masowy napływ osadników z sąsiednich Prus Królewskich i Prus Książęcych zaowocował zwiększającą się liczba protestantów. Proces ten w szczególny sposób nasilił się w latach 1720-1745. Życie kościelne i parafialne nie było zorganizowane od razu, jak miało to miejsce w innych ościennych ośrodkach. Dopiero po drugim rozbiorze Polski, w 1793 roku powstała pierwsza parafia w Białowieżynie. Z uwagi na trudne warunki w 1799 roku podjęto decyzje o przeniesieniu parafii do Lipna. Rok później wybudowano tu plebanię, a w latach 1805-1806 prowizoryczną kaplicę.

- Pierwsza, drewniana świątynia ewangelicka w Lipnie została wybudowana w 1806 roku. W 1852 na prowizorycznej wieży zawieszono pierwszy dzwon, a w 1864 - drugi - opowiada Dawid Mendrok.

Po 1815 roku w wyniku dużego napływu ludności wyznania ewangelickiego parafia liczyła ponad 16 tys. wiernych. Dla ułatwienia pracy duszpasterskiej na rozległym terenie powołano w 1838 roku do życia nową parafię ewangelicką w Osówce. W sytuacji dużego rozproszenia wiernych ostoją życia religijnego były najczęściej wiejskie szkoły kantoralne, w okolicach Lipna było ich 13.

- Drewniana lipnowska świątynia już w połowie wieku była w złym stanie technicznym. Koniecznością stała się więc budowa nowej. 23 sierpnia 1866 poświęcono kamień węgielny. Dzięki ogromnej ofiarności parafian zebrano niemałą kwotę 15 tys. rubli, a cała budowa kosztowała 18 tys. rubli. Sami też wierni ofiarnie przyczynili się swoją pracą przy budowie kościoła. Kościół został poświęcony 8 grudnia 1868 roku - opowiada ksiądz Mendrok.

Po wojnie opiekę nad świątynią, zgodnie z umową dzierżawy, przejął zakon o.o. kamilianów, który nadał jej też imię św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dopiero w roku 1950, dzięki staraniom ks. Seniora Ryszarda Trenklera z Torunia kościół powrócił do ewangelików.

Kościół posiada wyjątkowy zegar z 1910 roku. Kilka lat temu został wyremontowany. To zegar z sercem, ręcznie nakręcany, a jego ustawienie trwa 20 minut. Wybija wszystkie kwadranse i pełne godziny.

Uroczystości 150-lecia kościoła odbędą się 27 maja, początek o godz.10. - To okazja dla mieszkańców Lipna, żeby weszli do świątyni - zachęca ks. Mendrok. Jednym z punktów będzie koncert chór z diecezji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska