Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótkowzroczność to duży problem. Jak chronić wzrok?

Rozmawiała Renata Kudeł
Dr Marzena Krajewska: - Wzrasta liczba dzieci i młodzieży z wadami wzroku
Dr Marzena Krajewska: - Wzrasta liczba dzieci i młodzieży z wadami wzroku Wojciech Alabrudziński
Spędzając wiele godzin przed monitorem powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad, które mogą ochronić wzrok. Rozmowa z doktor Marzeną Krajewską, okulistką.

- Czy młodzi włocławianie mają dobry wzrok?

- Niestety, wzrasta liczba dzieci i młodzieży z wadami wzroku - widać to po statystyce odwiedzin w moim gabinecie. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruję przede wszystkim w postępie technologicznym. Dzieci i młodzież spędzają znaczną część czasu przed telewizorami i monitorami komputerów, co powoduje zwiększenie obciążenia wzroku i w konsekwencji prowadzi do krótkowzroczności, która jest dziś najczęściej występującą wadą. O powstaniu krótkowzroczności czasem decydują także czynniki genetyczne lub po prostu niezdrowy tryb życia, na który składają się niewłaściwy sposób odżywiania, praca w złym oświetleniu czy też w pozycji leżącej oraz zanieczyszczenie powietrza.

- Czy oglądanie filmów i telewizji w technologii 3D również może mieć zły wpływ na wzrok?

- Nasz aparat wzroku i mózg są przystosowane do postrzegania głębi. Rzecz w tym, że w projekcjach 3D nie patrzymy na rzeczy trójwymiarowe, ale na dwa różne obrazy dwuwymiarowe. Każdy z tych obrazów jest przedstawiany osobno dla każdego oka. Aparat wzroku pracuje inaczej przy oglądaniu iluzji trójwymiarowości, niż przy oglądaniu realnego, trójwymiarowego świata. Pewne jest, że trójwymiarowy obraz o wiele bardziej nadwyręża wzrok niż wpatrywanie się w tradycyjne odbiorniki tv. Dlatego maksymalny czas, jaki można spędzić przy 3D, bez uszczerbku dla wzroku, to godzina, półtorej.

- Można powiedzieć, że krótkowzroczność stała się "epidemią" naszych czasów, szczególnie wśród młodego pokolenia. Jak tę wadę cofnąć lub zatrzymać?
- Profilaktyka jest jedynym postępowaniem, które może mieć wpływ na zmniejszenie tempa rozwoju krótkowzroczności. Niestety, nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego tej wady. Pozostaje więc jej korekcja. Może ona odbywać się na trzy sposoby - są to okulary, soczewki kontaktowe lub chirurgia refrakcyjna*.

- Krótkowzroczności często towarzyszy astygmatyzm. Co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą?

- Astygmatyzm, inaczej niezborność rogówkowa, jest wadą wzroku polegającą na zniekształceniu widzenia wskutek niesymetryczności rogówki oka. Około połowa pacjentów krótkowzrocznych ma także astygmatyzm. Widzenie astygmatyka jest nieostre, zniekształcone, jak w gabinecie luster. Gwiazdy wyglądają jak plamki, a nie punkty, a linie proste wydają się krzywe. Towarzyszą temu częste bóle głowy, mrużenie i tarcie oczu. Astygmatyzm koryguje się okularami z soczewkami torycznymi, a także za pomocą miękkich torycznych soczewek kontaktowych lub twardymi soczewkami kontaktowymi. Także w tym przypadku możliwym rozwiązaniem jest zabieg korekcji laserowej.

- Czy każdy może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wady wzroku, aby pozbyć się krótkowzroczności lub astygmatyzmu?
- Zabieg laserowej korekcji wady wzroku można wykonać u prawie każdej osoby po 21. roku życia. Ustalona jest taka granica wieku, gdyż korygowana wada musi być stabilna, a u młodych osób, do 21 lat, gałka oczna cały czas się rozwija i wada również może narastać. Ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie dokładnych badań kwalifikujących, ponieważ wykrycie schorzeń okulistycznych, takich jak na przykład jaskra, zaćma czy odwarstwienie siatkówki uniemożliwia wykonanie zabiegu.

- Jak młodzi ludzie powinni dbać o oczy?

- Największym problemem młodego pokolenia jest spędzanie nawet kilku godzin dziennie przed monitorem komputera. Przestrzegając pewnych zasad można jednak ochronić wzrok przed jego szkodliwym działaniem. Należy przynajmniej co godzinę oderwać wzrok od komputera, popatrzeć w dal, przez okno i skoncentrować się na przedmiotach oddalonych. Profilaktycznie można zastosować "sztuczne łzy", które są dostępne w aptekach. Należy unikać dymu papierosowego i suchych, źle oświetlonych pomieszczeń. Raz do roku warto odwiedzać okulistę i zainwestować w okulary ochronne z powłoką antyrefleksyjną. Zalecam je nawet osobom, które nie mają wady wzroku. Dzięki nim obraz staje się wyraźniejszy. Pamiętajmy, wzrok mamy tylko jeden, dlatego warto o niego zadbać.


* soczewki toryczne - typ soczewek kontaktowych, które korygują wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności i jednocześnie niwelują zniekształcenia obrazu spowodowane astygmatyzmem
*chirurgia refakcyjna - operacyjne leczenie oczu za pomocą lasera

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska