Proponowane przez PSL zmiany dotyczą skrócenia czasu pracy osób, które posiadają małe dzieci. Z pewnością mogą pojawić się głosy, że to propozycje dyskryminujące osoby, które dzieci nie mają, samotne, bądź takie, które dzieci posiadać nie mogą. Bo często decyzja o posiadaniu potomstwa nie jest uzależniona od woli człowieka. Skąd zatem taki pomysł? Jak argumentuje PSL, decyzja ma wpłynąć konsolidację rodziny.
Zgodnie z danymi Eurostatu czas pracy Polaków jest wyższy o ponad 3 godziny w stosunku do średniej państw Unii Europejskiej. Teraz się to może zmienić.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy m.in.:
Celem projektu jest wprowadzenie skrótowego czasu pracy dla pracowników, którzy pełnią opiekę nad dzieckiem do lat 10. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy będzie mógł skorzystać jeden z rodziców/opiekunów dziecka. Zgodnie z projektem pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę. Pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy. W opinii projektodawców oprócz możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę dziecka do lat 10. Czas uzyskany pozwoli jednemu z rodziców m.in. na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.
Zgodnie z projektem, w przypadku pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka do ukończenia przez nie 10 roku życia, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin.
Rodzice popracują krócej, ale ich wynagrodzenie się nie zmieni. Pomimo krótszego czasu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.
Warto podkreślić, że jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień wymienionych powyżej będzie mogło korzystać wyłącznie jedno z nich. To pracownik ma być zobligowany do tego, aby złożyć pisemny wniosek pracodawcy dotyczący wyboru osoby korzystającej ze skróconego czasu pracy.