Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Edward Grzymała patronem Aleksandrowa?

Mariusz Strzelecki [email protected]
Podczas sesji z wiązanką pieśni kujawskich wystąpiły seniorki z KlubuSeniora "Złoty Wiek“, który działa przy MCK w Aleksandrowie.
Podczas sesji z wiązanką pieśni kujawskich wystąpiły seniorki z KlubuSeniora "Złoty Wiek“, który działa przy MCK w Aleksandrowie. Fot. Mariusz Strzelecki
Rada Miasta przez aklamację podjęła uchwałę o ustanowieniu patrona Aleksandrowa Kujawskiego. O tym czy błogosławiony ksiądz Edward Grzymała będzie patronował miastu, zadecyduje papież.

Podczas środowej sesji nadzwyczajnej w auli Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego rozpoczęto uroczyste obchody 90-lecia ustanowienia polskiego samorządu w Aleksandrowie Kujawskim. Obrady rozpoczęło prawykonanie propozycji hymnu miasta. Wykonał je Tomasz Izydorczyk z orkiestry dętej OSP w Aleksandrowie. Pierwszą odsłoną uroczystości 90-lecia było podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia patrona miasta. Sylwetkę ks. Edwarda Grzymały, proboszcza aleksandrowskiego w początkowym okresie II Wojny Światowej przybliżył ksiądz dziekan Leszek Malinowski, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie.

- Ksiądz Grzymała został zaliczony w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II do grona stu ośmiu męczenników Drugiej Wojny Światowej - mówił ksiądz Leszek Malinowski.

Uchwała została przez radę przyjęta przez aklamację. Radni zobowiązali burmistrza do kontynuacji procedury ustanowienia patrona. Burmistrz ma teraz wystąpić do biskupa włocławskiego o zwrócenie się do papieża o wyrażenie zgody na ustanowienie błogosławionego Edwarda Grzymały patronem miasta.

Aleksandrów jako osada zaczął się rozwijać od momentu, gdy stał się stacją graniczną i komorą celną na trasie kolej żelaznej. Od tamtej pory był miejscem, które cały czas zyskiwało znaczenie jako stacja międzynarodowa. Ten rozwój został zahamowany w czasie międzywojennym, gdy miasto przestało pełnić tę funkcję. Po 1989 roku do miasta wróciła demokratyczna samorządność. Miasto znów ma szansę na rozwój.

W 1916 Niemcy nadali osadzie prawa miejskie, choć w ograniczonym zakresie. Pełnię tych praw Aleksandrów otrzymał 4 lutego 1919 roku, gdy naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o samorządzie miejskim.

- Tego dnia do Aleksandrowa wprowadzono polski ustrój samorządowy - mówił burmistrz Andrzej Cieśla.

Co ciekawe, z okazji 90. rocznicy wprowadzenia polskiego samorządu magistrat złożył życzenia równolatkom tego wydarzenia, czyli 90-letnim mieszkańcom Aleksandrowa. W sumie 10 osobom. W tym roku zostanie jeszcze wydana pierwsza monografia miasta oraz moneta okolicznościowa

Podczas sesji promowana była płyta "Moje Kujawy, moje miasto", na której znalazły się utwory nawiązujące do Alek-sandrowa i kujawskiego folkloru.

W większości ich autorem jest Zbigniew Erwiński, muzyk, nauczyciel i instruktor muzyki z Miejskiego Centrum Kultury, który czuwał też nad całością przedsięwzięcia.

A co nas czeka w najbliższym czasie w ramach uroczystości?
- 6 lutego w Aleksandrowskiej Izbie Historycznej o godz. 17.30 zostanie otwarta wystawa "90-lecie. Oblicza miasta".
- 7 lutego w kościele pw. Przemieniania Pańskiego o godz. 19.30 rozpocznie się koncert jubileuszowy. Wystąpią: Małgorzata Kubala (Warszawa) - sopran koloraturowy, Aleksander Ładysz (Warszawa) - bas, Andrzej Płonczyński (Warszawa) - fortepian, Mariusz Monczak (Montreal) - skrzypce.
- W niedzielę, 8 bm., również w kościele pw. Przemieniania Pańskiego o godz. 12.30 zaplanowano mszę św. w intencji miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska