MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Kołodziejczyk przerywa milczenie. Słowo od proboszcza w niedzielę

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
W parafii Kozala w Lipnie proboszcz Henryk Kołodziejczyk jest oskarżony o molestowanie osób dorosłych. Prowadzone jest dochodzenie przez Sąd Kościelny
W parafii Kozala w Lipnie proboszcz Henryk Kołodziejczyk jest oskarżony o molestowanie osób dorosłych. Prowadzone jest dochodzenie przez Sąd Kościelny MCH
Sąd Kościelny prowadzi dochodzenie w sprawie ks. Henryka Kołodziejczyka, oskarżonego o molestowanie dorosłych parafian. Proboszcz parafii bł. biskupa Kozala z Lipna przerywa milczenie, do parafian wystosował pismo.

Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach

Mieszkańcy Lipna, którzy uczestniczyli na Mszy Świętej w wielkanocną niedzielę, byli zaskoczeni. W parafii Kozala w ogłoszeniach duszpasterskich odczytane były życzenia i wyjaśnienie od proboszcza ks. Henryka Kołodziejczyka. Od marca proboszcza nie ma w parafii, przebywa na terenie diecezji w miejscu uzgodnionym z Księdzem Biskupem. Część parafian miała dość zachowania proboszcza, na jaw bowiem wyszły informacje o molestowanie dorosłych osób. Sąd Kościelny prowadzi w tej sprawie dochodzenie, wstępne już się zakończyło. Na czas kanonicznego dochodzenia ks. Kołodziejczyk został odsunięty od swojej funkcji.

Ponadto pod koniec marca biskup Wiesław Mering podał informację, że 2 marca ks. Henryk Kołodziejczyk został zwolniony ze stanowiska Dziekana Dekanatu Lipnowskiego. Jego miejsce zajął ks. Mirosław Korytowski, proboszcz drugiej lipnowskiej parafii - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Mieszkańcy Lipna czekają na wyjaśnienia. - Nie podoba mi się brak konkretów. Dochodzą do nas sygnały z innych parafii, w których przebywał ks. Kołodziejczyk. Już w Odolionie nie zostawił po sobie dobrego zdania. Najbardziej cierpi na tym kościół, odejdą od niego kolejne osoby – mówi jeden z parafian.

- Mam 70 lat, mieszkam w Lipnie od początku i nigdy nie słyszałam o podobnym zachowaniu. Nie podobało mi się zachowanie księdza, na kolędzie mowa tylko o pieniądzach dla parafii, zero troski o los wiernych. Nie to, co w drugiej parafii, tam wszystko odbywa się inaczej – mówi mieszkanka Lipna.

- Kolejny kapłan zostanie odsunięty od parafii, wysłany na misję, albo gdzieś indziej, bez kary za swoje winy. Jak wytłumaczyć to ludziom młodym, zależy nam na kościele i parafii, ale przez niego już wiele osób zrezygnowała z przychodzenia na niedzielne msze – mówi parafianin.

Ks. Kołodziejczyk przerwał milczenie i wyjaśnił swoje zachowanie. Kilka zdań przeczytano w Wielkanoc w ramach ogłoszeń parafialnych oraz na jest na stronie internetowej parafii.
Wyjaśnia, że wszystko przez alkohol i jego chorobę alkoholową.

- Słowo ks. proboszcza Henryka Kołodziejczyka: Kochani Parafianie! W radosnym dniu Zmartwychwstania Chrystusa pragnę przekazać Wam wyjaśnienia dotyczące ostatnich wydarzeń.
W związku z oskarżeniami skierowanymi pod moim adresem i zakończeniem wstępnego dochodzenia przed Sądem Kościelnym wyrażam ubolewanie, że musicie doświadczać tej sytuacji i jednocześnie przepraszam Was za zgorszenie, którego źródłem stało się nadużywanie alkoholu i moje zachowanie.
Zgodnie z poleceniem Sądu Kościelnego poddaję się terapii dla osób chcących żyć w trzeźwości, a także podejmuję długotrwałe, indywidualne rekolekcje pokutne.
O dalszym moim losie przesądzą decyzje Biskupa Diecezjalnego.
Dziękuję za wyrazy wsparcia i proszę o modlitwę.
Niech nam wszystkim Pan Bóg błogosławi – ks. Henryk Kołodziejczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska