Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Które kraje na świecie wprowadziły stan wyjątkowy, a które nie? Jak radzą sobie z epidemią?

Daria Więcławek
Stan wyjątkowy - czym jest? Czy w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 należy go wprowadzić? Które kraje zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego?
Stan wyjątkowy - czym jest? Czy w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 należy go wprowadzić? Które kraje zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego? 123rf
Które kraje wprowadziły stan zagrożenia wyjątkowego? W Unii Europejskiej zdecydowała się na to tylko część krajów. To posunięcie może, ale nie musi być pomocne w walce z koronawirusem. Czy kraje, które wprowadziły stan wyjątkowy lepiej radzą sobie z koronawirusem?

Czym jest stan wyjątkowy? Co oznacza dla obywateli?

Stan wyjątkowy to stan nadzwyczajny państwa, który wprowadzany jest wyłącznie w sytuacjach krytycznych. W Polsce są to zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Można wprowadzić go tylko wtedy, gdy sytuacji nie można opanować za pomocą metod określonych w konstytucji.
Według ustawy o stanie wyjątkowym, w czasie jego trwania, państwo może (lecz NIE MUSI) ograniczyć pewne wolności oraz prawa człowieka i obywatela, w tym prawa do:

  • organizowania i przeprowadzania zgromadzeń,
  • organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz imprez artystycznych i rozrywkowych,
  • organizowania strajków przez pracowników, rolników i studentów,
  • tworzenia i działalności w ramach stowarzyszeń, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, organizacji pracodawców, ruchów obywatelskich oraz innych dobrowolnych zrzeszeń i fundacji

W czasie stanu wyjątkowego mogą być wprowadzone nakazy lub zakazy przebywania lub opuszczania w ustalonym czasie oznaczonych miejsc, cenzura prewencyjna, kontrola listów, przesyłek i rozmów telefonicznych, a także reglamentacja towarów konsumpcyjnych.

Jakie kraje zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego? (2.04.2020)

Interpretacja czym jest stan wyjątkowy, różni się od przepisów prawnych w danym kraju, jednak zawsze zakłada możliwość zawieszenia pewnych praw i wolności obywatelskich. Łatwo go pomylić np. ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem klęski żywiołowej. Obrońcy praw człowieka ostrzegają też, że stan wyjątkowy w krajach podatnych na kryzysy demokratyczne, może doprowadzić do wprowadzenia rządów autorytarnych - organizacje takie jak Human Rights Watch przyglądają się obecnie takim krajom jak Węgry czy Kambodża.

Wśród krajów, które wprowadziły stan wyjątkowy, znajdują się Węgry, Włochy, Hiszpania, Słowacja, Czechy i Stany Zjednoczone. Polska i Francja wprowadziły stan zagrożenia epidemicznego. Kraje takie jak Niemcy, Wielka Brytania i Korea Południowa postawiły na zaostrzenie konkretnych przepisów.

Przejdź do galerii, aby zobaczyć, jak poszczególne kraje radzą sobie z epidemią:

Stan wyjątkowy - czym jest? Czy w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 należy go wprowadzić? Które kraje zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego?

Które kraje na świecie wprowadziły stan wyjątkowy, a które n...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska