Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy kuchnia ma być zamknięta czy łączona z salonem?
Kuchnia zamknięta to idealne rozwiązanie dla tych, którzy przy gotowaniu pragną się wyciszyć i odizolować od reszty domowników. To pozwala oddawać się pasji gotowania, nie przeszkadzając innym. Zapachy unoszące się podczas przyrządzania potraw nie roznoszą się po całym mieszkaniu, a nieporządek pozostaje poza oczami domowników. Jednak dla osób potrzebujących przestrzeni zamknięte wnętrze kuchni może przytłaczać i powodować dyskomfort.
Otwarcie kuchni na część dzienną daje wrażenie większej przestronności i powiększeniem użytkowego metrażu mieszkania.
To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią urządzać przyjęcia, podczas których punktem wieczoru jest wspólne gotowanie z przyjaciółmi. Kuchnia otwarta umożliwia bezpośredni kontakt z domownikami i gośćmi , pełni funkcję integracyjną. Stały widok na to, co dzieje się w części dziennej ma także ogromne znaczenie przy małych dzieciach, których bezpieczeństwo wymaga ciągłej czujności i obserwacji.
- W przypadku otwarcia kuchni dobrym pomysłem jest wygospodarowanie miejsca na wyspę, a gdy podniesiemy blat od strony pokoju ukryjemy to, czego nie chcielibyśmy widzieć, siedząc na kanapie - mówi Iwona Zupańczyk architekt firmy Mebel Rust.