Pracuję na znanej stacji paliw w powiecie człuchowskim - opowiada pani Joanna. - W umowie mam, że zarabiam najniższą krajową. Oprócz tego dostaję tak zwaną kopertówkę.
Tak nasze firmy, nie tylko stacje benzynowe, radzą sobie z wysokimi kosztami pracy.
Lepiej więcej na czarno niż tak mało legalnie
Bo oczywiście od dodatkowych "premii" nie płacą ani składek ZUS, ani podatków do urzędu skarbowego.
- Dorabiamy do minimalnego wynagrodzenia od 800 do 1500 zł - opowiada pani Joanna. - Z jednej strony żal, że nie ma to wpływu na naszą przyszłą emeryturę.drugiej radość, że to jednak nie jest tylko 1100 zł, bo jak z tego wyżyć?
A Wy ile zarabiacie?
Każdy może wpisać się na "Kujawsko-Pomorską Listę Płac 2012". Wystarczy, że wymieni miejsce pracy, stanowisko, lata pracy i pensję netto.
Podobną prośbę mamy do emerytów.
Podajcie nam: wiek, lata pracy, miejsce zatrudnienia, na jakim stanowisku, wysokość świadczenia emerytalnego na rękę. Nie zapominajcie o dodatkach, bo podawanie "gołej" pensji psuje rzetelny obraz dochodów.
Zależy nam na wynagrodzeniach netto! Czekamy również na dane od osób pracujących na tzw. umowach śmieciowych lub w szarej strefie.
Pochwalcie się, jeśli macie więcej niż przeciętnie
Zbieramy informacje zarówno od pracowników, którzy nie zarabiają dużo, jak również od tych, którym płacą dużą więcej niż mówią oficjalne dane. Niektórym wynagrodzenia rosną, co wyraźnie widać w statystykach.
Gwarantujemy anonimowość! Za miesiąc opublikujemy naszą listę płac.
Prosimy o listy ("Gazeta Pomorska", ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz, dopisek: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2013), maile ([email protected]) oraz telefony (52 326 31 86). Wpisujcie się także na forum Strefy Biznesu.
