„Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie.” - taką informację otrzymali mieszkańcy części Mazowsza.
Liczebność zwierząt hodowlanych w Polsce
- Nasze województwo od 18 lat jest wolne od wścieklizny, a od sześciu lat nie wykładamy szczepionki w lasach - mówi Jerzy Dymek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - Jednak wciąż warto uważać, by m.in. podczas spaceru w lesie nie spuszczać psa ze smyczy, bo kontakt z dzikim zwierzęciem może być niebezpieczny. Na przykład wiewiórki albo jeże mogą przenosić wirusa wścieklizny.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że” przyczyną wścieklizny jest wirus (z rodzaju Lyssavirus). Jest to zoonoza, czyli choroba, która przenosi się ze zwierząt na człowieka. Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe (tj. psy, wilki, lisy, kojoty, psy dingo, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty). “
To też może Cię zainteresować
Jerzy Dymek dodaje, że warto szczepić nie tylko psy, ale i koty: - I nie chodzi tylko o bezpieczeństwo zwierząt, ale i ludzi, dla których wścieklizna jest chorobą zagrażającą życiu.
