Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Na drogach trup ściele się gęsto. Wysokie mandaty nie pomagają

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Do tragicznych wypadków na drodze krajowej nr 10 między Bydgoszczą a Toruniem dochodzi od wielu lat i na razie nic w tej materii nie zmienia się.
Do tragicznych wypadków na drodze krajowej nr 10 między Bydgoszczą a Toruniem dochodzi od wielu lat i na razie nic w tej materii nie zmienia się. Jarosław Pruss/ Archiwum
Komendant wojewódzki policji zapowiada zwiększenie nadzoru nad drogą krajową nr 10 między Bydgoszczą a Toruniem. Przyznaje też, że martwi go wzrost liczby wypadków na drogach regionu, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

Zobacz wideo: Bydgoska "drogówka" podsumowała rok 2021. Ponad 16 tys. wystawionych mandatów

od 16 lat

Na nieustający problem na krajowej „dziesiątce” zwanej Drogą Śmierci zwrócił uwagę na ostatniej (poniedziałek) sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego radny Przemysław Przybylski. Pytał czy można zwiększyć liczbę patroli, bowiem nie ma miesiąca, aby nie dochodziło tam do groźnych wypadków, często śmiertelnych.

- Wprowadzę na tej drodze jeszcze większy nadzór, chociaż prawda jest taka, że ile by tam nie skierować patroli, to i tak będzie za mało. Bo gdy kierowcy omijają oznakowany radiowóz, natychmiast przyspieszają – wyjaśnia nadinsp. Piotr Leciejewski, komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy.

Dodał, że na DK 10 i innych najważniejszych trasach regionu nad bezpieczeństwem czuwa głównie specjalna grupa policyjna „Speed” wyposażona w oznakowane i nieoznakowane radiowozy, i wideorejestratory.

Czekamy na budowę S10

Sytuację na DK 10 między Bydgoszczą a Toruniem (50 km) może zdecydowanie poprawić jej przebudowa w standardzie ekspresowym „S”. Ta planowana jest przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2022-2026.

To też może Cię zainteresować

Ostatnią informacją z przygotowań do tej inwestycji jest oddalenie przez Krajową Izbę Odwoławczą (KIO) odwołania złożonego przez jednego z uczestników przetargu na projekt i budowę S10 na prawie 9- kilometrowym odcinku Bydgoszcz Południe - Emilianowo wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25. Oznacza to, że wybór najkorzystniejszej oferty Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor został podtrzymany.

Wcześniej KIO oddaliła odwołanie złożone przez jednego z uczestników przetargu na 21-kilometrowy odcinek S10 Solec - Toruń Zachód. A zatem budową zajmie się konsorcjum firm Kobylarnia (lider) i Mirbud (partner).

Wróciły stare przyzwyczajenia

Radny Jacek Chmarzyński pytał czy po wprowadzeniu na początku tego roku limitów prędkości, po przekroczeniu których sprawcy grożą surowe mandaty, bezpieczeństwo poprawiło się?

Komendant wyjaśnił, że zaostrzenie mandatów wpłynęło pozytywnie na zachowania kierowców tylko na początku tej regulacji, a potem niestety wszystko wróciło do dawnych przyzwyczajeń.

Zaostrzenie mandatów nie wpłynęło na pewno na poprawę w statystyce wypadków, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym.
Jak informuje nas Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - według wstępnych danych, w tym roku do 21 marca na kujawsko- pomorskich drogach wydarzyło się 144 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 147 odniosło rany. Policja odnotowała też 4 tys. 627 kolizji.

W tym samym okresie roku ubiegłego mieliśmy 119 wypadków, 19 zabitych i 134 rannych oraz 5 tys. 631 kolizji.

Lepiej w terenie zabudowanym

Poprawę widać natomiast w zachowaniach kierowców przejeżdżających przez tereny zabudowane – jeżdżą wolniej i ostrożniej, nie narażając pieszych na tak duże ryzyko potrącenia jak wcześniej, a siebie na zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące i surowy mandat. Przypomnijmy, że uprawnienia można stracić czasowo za przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o 51 i więcej km na godzinę. Jeśli przekroczenie prędkości zawiera się w przedziale 51-60 na godz., wtedy policjant wypisze 1500-złotowy mandat. Przekroczenie w granicach 61-70 km oznacza mandat w wysokości 2500 zł.

Kradzieże aut „na walizkę”

Z bezpieczeństwem publicznym związane są też kradzieże aut. Podczas sesji sejmiku pytał o to radny Michał Czepek. Nadinspektor Leciejewski stwierdził, że kradzieże samochodów stanowią w naszym regionie 2 proc. ogółu przestępstw.

To też może Cię zainteresować

W minionym roku poprawiła się wykrywalność tych czynów, na co wpłynęła zwłaszcza likwidacja dwóch zorganizowanych grup przestępczych z Warszawy. Złodzieje brali na celownik luksusowe auta produkcji japońskiej, do których włamywali się na tzw. walizkę, czyli przenośny dekoder produkcji rumuńskiej. Ta metoda nie wymaga fizycznego forsowania zamka, jest łatwa i szybka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska