Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie to nie morze i góry, ale i tak turyści lubią i chętnie odwiedzają nasz region

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W tym sezonie nasz region chętnie odwiedzali turyści krajowi i zagraniczni. Pojawiło się, zwłaszcza w Toruniu i Bydgoszczy, więcej niż zwykle Czechów
W tym sezonie nasz region chętnie odwiedzali turyści krajowi i zagraniczni. Pojawiło się, zwłaszcza w Toruniu i Bydgoszczy, więcej niż zwykle Czechów Fot. Marek Weckwerth
Letni sezon turystyczny trwał do pierwszych dni października – taką długość wyznaczyła mu tegoroczna bardzo ciepła aura. Tak było w całym kraju, w tym oczywiście na Kujawach i Pomorzu.

Tego lata wielu turystów korzystało z oferty kulturalnej przygotowanej w miastach naszego regionu (najwięcej w Toruniu) w ramach Roku Mikołaja Kopernika, który urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu.

Ten fakt niewątpliwie wpłynął na ożywienie ruchu turystycznego. Specjalnie na tę okazję wyznaczono kujawsko-pomorski odcinek Szlaku Kopernikowskiego (wcześniej funkcjonował tylko na Warmii i Mazurach) do miejsc związanych z twórcą teorii heliocentrycznej i w ogóle z astronomią.

- W Toruniu sezon wysoki był jak zawsze ciekawy i atrakcyjny, aczkolwiek dużo zamieszania wprowadził remont Bulwary Filadelfijskiego nad Wisłą. Od połowy września rozpoczęły się masowe wycieczki szkolne i te trwają w najlepsze. Duża część z tych wycieczek odbywa się w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę” – mówi Henryk Miłoszewski, prezes Oddziału Miejskiego PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu (oddział organizuje m.in. wycieczki z przewodnikiem po mieście).

Zdaniem Henryka Miłoszewskiego około połowę zwiedzających Toruń stanowią mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Tradycyjnie sporo jest cudzoziemców, w tym – co oczywiste ze względu na wojnę za naszą wschodnią granicą - Ukraińców.

Czesi w Bydgoszczy i Toruniu

W tym sezonie nasz region, zwłaszcza Bydgoszcz i Toruń, upodobali sobie także czescy turyści. Interesowali się też ofertą związaną z Rokiem Kopernika.

To też może Cię zainteresować

- Zarówno Bydgoszcz jak i Toruń zarejestrowały w tym sezonie znaczny wzrost liczby turystów przybywających z Czech. Teraz interesują się już nie tylko południem Polski. Jesteśmy dla nich regionem tranzytowym w drodze nad morze, ale okazuje się, że Czesi chętnie zatrzymują się u nas choćby na dzień – dwa i poznają tutejsze atrakcje. W tym sezonie w Toruniu przygotowano już foldery w języku czeskim – mówi Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Zostać turystą… w kajaku

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spływy kajakowe bydgoskim odcinkiem Brdy organizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego pn. „Zostań Turystą w Swoim Mieście”.

- To był bardzo udany sezon. Wyznaczone na konkretny dzień i godzinę w aplikacji bilety.kanalbydgoski.pl darmowe zaproszenia rozchodziły się dosłownie w minutę. Spływy, a było ich od początku czerwca do 19 września osiem, prowadzili wykwalifikowani instruktorzy kajakarstwa, a przy tym znawcy historii i zabytków Bydgoszczy, którzy na trasie opowiadali o tym, co widać z kajaków na brzegach – mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego, który był bezpośrednim organizatorem spływów.

Muzeum przy ul. Staroszkolnej 10 wypożycza także do końca października (od wtorku do niedzieli) i to za darmo na 2 godziny kajaki, którymi można popływać po starym odcinku Kanału Bydgoskiego. Często bywa tak, że kajakarze przy okazji zwiedzają muzeum, albo odwrotnie – po zwiedzeniu ekspozycji wybierają się na kajaki.

Regionem interesują się zagraniczni dziennikarze

We wrześniu i na początku października nasz region chętnie odwiedzali zagraniczni dziennikarze z Izraela, Czech i Włoch. Wizyty prasowe w ramach „Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach Dobrych Miejsc” zorganizowała Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wraz z wieloma partnerami z branży turystycznej, muzealnej, hotelarskiej, kulturalnej i reprezentującymi samorządy lokalne.

Publikacja artykułów z pobytu izraelskich dziennikarek w Bydgoszczy, Biskupinie, Żninie, Toruniu, Ciechocinek i Winnicy przy Talerzyku w Topolnie planowana jest jeszcze jesienią tego roku.

Z kolei Toruń i Grudziądz odwiedziła Česká Televize, czyli ogólnokrajowy nadawca publiczny. Ekipa realizowała program „V karavanu po Polsku” („Kamperem po Polsce”), który przewiduje emisję wiosną 2024 roku ośmiu odcinków poświęconych najważniejszym atrakcjom naszego kraju.

Agnieszka Kowalkowska dodaje, że zarówno zagraniczni dziennikarze jak też touroperatorzy (czyli firmy zajmujące się organizacją wycieczek) chętnie odwiedzają Kujawsko-Pomorskie po sezonie, bo wtedy mają więcej czasu. Dzięki temu mają też czas przygotować swoje relacje i oferty na kolejny sezon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska