Podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Poznaniu TOUR - SALON 2009 (kończą się w sobotę 24 października o godz. 17.00) najlepszym produktom przyznano certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej, która będzie promować je w kraju i za granicą.
Wcześniej oba produkty zyskały uznanie jury Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej i Czytelników "Gazety Pomorskiej", która była patronem konkursu.
Certyfikaty odebrali Michał Woźniak - dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (Wenecka Noc z Parowozami) i Jerzy Okoński z przedsiębiorstwa Twierdza Toruń (Fort IV).
Polska Organizacja Turystyczna rozdała także nagrody za Najlepszą Informację Turystyczną w Kraju. Pierwsze miejsce w kategorii miast powyżej 75 tysięcy otrzymał Włocławek.
Astrobazy
To nie koniec dobrych wiadomości. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma pomysł na jeszcze lepszą promocję regionu. Chodzi o astrobazy. - Wiadomość rozeszła się szybko i już dzwonią do nas przedstawiciele władz innych województw, by poznać szczegóły projektu - mówi Maciej Eckardt, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
Pierwsza z 13 baz ma być oddana do użytku 1 września przyszłego roku, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Docelowo własną bazę - wzorem boisk "Orlik"- ma mieć każda gmina na Kujawach i Pomorzu (sic!). - Nasz projekt nawiązuje do bogatej tradycji astronomicznej regionu, związanej z Mikołajem Kopernikiem. Nawiązuje także do współczesności, jako że w Piwnicach pod Toruniem działa wielki radioteleskop - mówi Szymon Wiśniewski, dyrektor Biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
Już pod koniec 2010 roku pierwsi uczniowie będą mogli obserwować odległe gwiazdy i galaktyki. To także wspaniała przygoda intelektualna. Stąd tylko krok do zainteresowania młodych ludzi naukami matematyczno-przyrodniczymi.
Bazy powstaną przy szkołach i będą pod opieką wybranego nauczyciela. Opiekę naukową będą sprawować Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Polska Akademia Nauk w Warszawie. Placówki będą obsługiwać własnych uczniów, ale też wycieczki szkolne - i nie tylko - z regionu, kraju, a nawet Europy i świata.
Każda baza wykonana zostanie według jednego projektu. Zatem koszty szacowane na 200 tys. zł (wraz z pełnym wyposażeniem) nie są duże. W budowie każdej astrobazy uczestniczą zainteresowane gminy, które otrzymają dotacje z Urzędu Marszałkowskiego i z Unii Europejskiej. - W naszym województwie, traktowanym od lat jako przejazdowe, musimy szczególnie zabiegać o turystów. Astrobazy to ambitny projekt, ale poradzimy sobie - zapewnia Maciej Eckardt.
Maciej Eckardt ma nadzieję, że dzięki astrobazom Kujawsko-Pomorskie ma szansę stać się zagłębiem astronomicznym kraju, a nawet Europy i celem wycieczek.
Szlak Chopina
Jak wyjaśnia Marcin Habel, naczelnik Wydziału Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim, kolejnym projektem jest Szlak Chopinowski, który tworzy 21 miejscowości związanych z życiem wielkiego kompozytora.
Najważniejsze to Szafarnia, gdzie spędzał wakacje i Kłóbka - na tamtejszym cmentarzu spoczywa Maria Wodzińska- Orpiszewska - niespełniona miłość Fryderyka.
W ludowych rytmach
W kujawsko-pomorskim pawilonie rozbrzmiewa muzyka kapeli ludowej z Osieka nad Wisłą pod kierownictwem Michała Kokota. Kapela powstała w roku 1925.
