Wystawa będzie udostępniona w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika (ul. Franciszkańska 11) już od 30 kwietnia (wernisaż o godzinie 17.00) do 24 maja 2009 r., od wtorku do niedzieli, w godzinach 11.00-18.00.
Autorką zdjęć jest Linda Lasky, historyk sztuki i fotografik, biorąca udział w wielu wyprawach archeologicznych. Podczas wystawy dowiedzieć się możemy, że spółcześni potomkowie Majów stanowią głównie ludność wiejską, zajmującą się rolnictwem i rzemiosłem, z dominującym garncarstwem i tkactwem. Tkaniny, budzące zachwyt ze względu na swój kunszt i ciekawą ornamentykę, od wieków wykonywane są przez kobiety na prymitywnym krośnie poziomym. Także tradycyjny strój kobiet Majów nie zmienił się od czasów prekolumbijskich. Do dziś, bowiem noszą huipile, czyli ozdabiane kolorowymi wzorami bluzy bez rękawów oraz proste spódnice wykonywane z prostokątnego kawałka materiału owijanego wokół bioder i przewiązywanego krajką.
Wystawa Lindy Lasky pokazuje kilka najważniejszych centrów kulturowych prekolumbijskich Majów, istniejące dawniej w Palenque, Chichén Itzá, Becán, Uxmal, Yaxchilán czy Edzna.
Wystawa zorganizowana jest przez Ambasadę Meksyku w Polsce.
W pierwszy majowy weekend - od 1 do 3 maja Muzeum Okręgowe w Toruniu udostępnia wszystkie swoje oddziały: Ratusz Staromiejski od godz. 10.00 do 18.00 (w tym wieżę Ratusza od godz. 10.00 do 20.00), Dom Kopernika od godz. 10.00 do 18.00, natomiast Dom Eskenów, Kamienicę pod Gwiazdą i Muzeum Podróżników im.Tony'ego Halika od godz. 11.00 do 18.00.
Udostępnione zostaną wszystkie wystawy stałe i czasowe.