We Włocławku nie buduje się du-żo. W ubiegłym roku Urząd Miasta wydał 70 pozwoleń na budowę domków jednorodzinnych, w pierwszym kwartale tego roku - 30. Włocławianie, którzy wymarzyli sobie domek w Mi-chelinie lub na Zawiślu, bo w tych osiedlach buduje się najwięcej, mają jednak takie same problemy, jak w innych aglomeracjach. Po pierwsze - brakuje fachowców, bo wielu murarzy, dekarzy i "złotych rączek" wyjechało za granicę. Ci, którzy rozpoczynają budowę domu czekają na zamówioną ekipę nawet rok. Po drugie - są kłopoty z kupnem materiałów, zwłaszcza takich jak cegła, gazobeton, styropian, wełna mineralna, papa. W Bydgoskiej Centrali Materiałów Budowlanych przy ul. Papieżka we Włocławku na gazobeton trzeba czekać około trzech miesięcy. Cegła będzie dopiero w połowie maja. - Nasza cegielnia dopiero rusza - mówi Andrzej Michorzewski. - Na szczęście, cement, pustaki żużlowe, bloczki betonowe można kupić od ręki. Nie ma też we Włocławku kłopotów z zakupem stali. W hurtowni "Mat" przy ul. Płockiej sprzedaż odbywa się w miarę płynnie. - To zasługa naszych starych kontaktów z dostawcami - podkreśla Ryszard Krzymiński.
Niestety, ceny materiałów budowlanych rosną z miesiąca na miesiąc. Tona stali kosztowała jeszcze niedawno 2 800 złotych. Teraz zaopatrujący się w hurtowni "Mat" zapłacą za nią 3 tysiące złotych. Podobnie jest z cegłą czy gazobetonem, które drożeją praktycznie z każdą dostawą. Kto ma jednak etap wznoszenia murów i pokrywania dachu za sobą, z wykończeniem domu pójdzie mu łatwiej.
Z takimi bowiem materiałami jak farby, kleje, płytki ceramiczne nie ma problemów. Stolarka okienna także jest na razie dostępna. Okna do nowego domu, jeśli mają standardowe wymiary, można kupić od ręki. Na nietypowe trzeba czekać, na przykład w BCMB sześć, siedem tygodni.
Czy kłopoty z fachowcami i zakupem materiałów budowlanych zahamują zapędy do budowania? Na rynku nieruchomości popyt na domy wciąż jest większy niż podaż. Jak powiedział nam Michał Durniat, współwłaściciel "Famy", w ciągu roku za pośrednictwem tego biura sprzedaje się i kupuje kilkanaście domów jednorodzinnych.