Dziś Zakład Górniczy należy do Lafarge i jest największą kopalnią kamienia wapiennego
w Polsce i jedną z największych w Europie. Zakład Górniczy Kujawy to 2 wyrobiska: Wapienno i Bielawy.
Zasoby: 1 223 mln ton
Zasoby złożowe w tym rejonie szacuje się na 1 223 mln ton. Powierzchnia terenu objęta odkrywkami wynosi 238 hektarów, obecna głębokość wyrobisk to 95 metrów, docelowa - wynosi 120m. Wydobycie przekracza 5,5 mln ton rocznie.
Kopalnia wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i sprzęt.
Obecne wydobycie skoncentrowane jest w wyrobisku Wapienno. Złoża kujawskie są bogate i wydobycie długofalowe w obu wyrobiskach - Wapienno i Bielawy - planuje się nawet na 150 lat.
Wapień przeznacza się głównie na potrzeby Zakładów Sodowych, Zakładu Wapienniczego, Cementowni Kujawy oraz jako kruszywa drogowe, surowiec do produkcji mączki wapiennej oraz dla cukrownictwa i hutnictwa.
Lafarge: w Polsce od 15 lat
Lafarge jest wieloletnim i odpowiedzialnym partnerem w regionach, w których działa.
Znajduje się w gronie największych inwestorów zagranicznych w Polsce.
W tym roku firma obchodzi również 15-lecie swojej działalności w Polsce i w tym czasie zainwestowała ponad 2 mld zł, z czego w branżę cementową 1,5 mld złotych.
Inwestycje prowadzone w obu cementowniach przez dwa ostatnie lata i zakończone w 2009 roku wyniosły ponad 300 mln zł i miały na celu zwiększenie mocy produkcyjnych oraz ochronę środowiska. Na Kujawach powstały wówczas nowe silosy: klinkieru i popiołów lotnych, natomiast w Cementowni Małogoszcz zbudowany został nowy młyn cementu i silos klinkieru.
Lafarge nadal rozwija i modernizuje Cementownię Kujawy, znajdującą się na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Barcinie. Obecnie budowany jest młyn pionowy, którego otwarcie przewiduje się na pierwszą połowę 2011 roku.
W Janikowie i Inowrocławiu powstaje Zakład Gospodarki Popiołami, wspólne przedsięwzięcie Lafarge Cement i Grupy Chemicznej Ciech. Jego zadaniem będzie separacja popiołów lotnych wytwarzanych w zakładach sodowych. Projekt związany jest z ochroną środowiska naturalnego i uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej.
