Wniosek złożony przez burmistrza Choroszczy 24 października 2019 roku do ministra środowiska o wyrażenie zgody „na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne 29,4 ha gruntów leśnych Skarbu Państwa, położonych na terenie gminy Choroszcz w obrębie geodezyjnym Turczyn” został zaopiniowany pozytywnie.
Wskazane we wniosku grunty są bowiem przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod tereny cmentarza z zabudową usługową oraz zielenią urządzoną - mówi Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka marszałka województwa.
Marszałek jest drugą instytucją po Lasach Państowowych, która zgadza się, by wyciąć część Lasu Turczynskiego. Zależy na tym kurii katolickiej, która chce tu stworzyć kompleks cmentarzy. Ostateczna decyzja należy do ministra ochrony środowiska. Mieszkańcy protestujący przeciw wycinkom obawiają się, że on również się zgodzi.
Według nich kluczowa byłą opinia właściciela terenu, czyli Lasów Państowowych. I coś w tym jest bo jak podkreśla Izabela Smaczna-Jórczykowska: "Pozytywna opinia wobec wniosku Burmistrza Choroszczy została podjęta również po uwzględnieniu celu publicznego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jakim jest zakładanie i utrzymywanie cmentarzy oraz po wyrażeniu przychylnego stanowiska Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku dla tej inwestycji".
Czytaj też: Las turczyński. Mieszkańcy przeciw kurii. Chcą mieć las, a nie cmentarz [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Będziemy próbowali umówić się z ministrem. Zamierzamy też nagłośnić sprawę w skali ogólnopolskiej. Kończymy pisać list otwarty - mówi Marek Borowski, jeden z protestujących mieszkańców.
