Gruz, cegły, popękane płytki łazienkowe, niepotrzebne rury, uchwyty i puszki po farbach... Ufff! Nazbiera się tego wszystkiego w czasie remontu. Kiedy już chcemy te odpady uprzątnąć, zastanawiamy się - co z nimi zrobić? I tu Urząd Miasta w Bydgoszczy w swoim serwisie Czysta Bydgoszcz wyjaśnia, że:
"W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na jedno gospodarstwo domowe przysługuje raz w roku odbiór odpadów budowlanych i rozbiórkowych w worku big-bag. BIG BAG to worek o pojemności 1 m3, który jest przeznaczony na odpady powstałe podczas drobnego remontu w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym".
Jak skorzystać z odbioru odpadów budowlano-remontowych?
W pierwszym kroku należy złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i uiszczać opłaty zgodnie ze złożoną deklaracją. Następnie pobieramy worek typu big-bag od przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne w danym sektorze (w Bydgoszczy: REMONDIS, PRONATURA, CORIMP). Do odbioru jest potrzebne okazanie potwierdzenia uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (w przypadku zabudowy wielorodzinnej worek pobierany przez przedstawiciela gospodarstwa domowego, uwzględnionego w deklaracji przedłożonej przez spółdzielnię, zarządcę, wspólnotę mieszkaniową lub właściciela nieruchomości).
Ustawiamy worek w miejscu, z którego możliwy potem będzie odbiór. Uwzględniamy, że w to miejsce musi mieć możliwość dojazdu samochód ciężarowy, z możliwością podniesienia zapełnionego worka przy wykorzystaniu hydraulicznego dźwigu samochodowego.
Gdy już nasz worek jest zapełniony, zgłaszamy konieczność jego odbioru u przedsiębiorcy odpowiadającego za odbiór odpadów komunalnych w danym sektorze, najpóźniej w terminie 7 dni przed datą odbioru tych odpadów. Wyjaśniamy, o co chodzi ze wspomnianą datą. Gdy np. pan Piotr odbiera worek, ma obowiązek wykorzystać go lub zwrócić pusty w terminie 30 dni od dnia jego pobrania.
Co możemy wrzucić do big-baga?
- płytki,
- panele,
- ceramika,
- cegły,
- płyty regipsowe,
- urządzenia sanitarne,
- wiadra po farbach,
- zaprawach,
- worki po gipsie i klejach,
- plastikowe rury,
- drewno.
Nie wrzucamy:
– azbestu,
– wełny mineralnej,
– farb i lakierów,
BIG BAG nie przysługuje przedsiębiorstwom, instytucjom, czy użytkownikom ogródków działkowych.
Innym rozwiązaniem są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tu jednak musimy dostarczyć je sami.
___________
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.
