Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato to czas remontów. Co zrobić z gruzem, płytkami i innymi odpadami?

AGW
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay
Długie weekendy i urlopy niejeden z nas spędza nie na plaży czy górskim szlaku, a zrywając stare tapety i wymieniając drzwi, okna lub podłogę. Remont robimy po to, by było lepiej, ładniej, funkcjonalniej. Zanim jednak doprowadzimy do oczekiwanego stanu, zgromadzi się sporo odpadów. Gdzie je wyrzucić?

Gruz, cegły, popękane płytki łazienkowe, niepotrzebne rury, uchwyty i puszki po farbach... Ufff! Nazbiera się tego wszystkiego w czasie remontu. Kiedy już chcemy te odpady uprzątnąć, zastanawiamy się - co z nimi zrobić? I tu Urząd Miasta w Bydgoszczy w swoim serwisie Czysta Bydgoszcz wyjaśnia, że:

"W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na jedno gospodarstwo domowe przysługuje raz w roku odbiór odpadów budowlanych i rozbiórkowych w worku big-bag. BIG BAG to worek o pojemności 1 m3, który jest przeznaczony na odpady powstałe podczas drobnego remontu w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym".

Jak skorzystać z odbioru odpadów budowlano-remontowych?

W pierwszym kroku należy złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i uiszczać opłaty zgodnie ze złożoną deklaracją. Następnie pobieramy worek typu big-bag od przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne w danym sektorze (w Bydgoszczy: REMONDIS, PRONATURA, CORIMP). Do odbioru jest potrzebne okazanie potwierdzenia uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (w przypadku zabudowy wielorodzinnej worek pobierany przez przedstawiciela gospodarstwa domowego, uwzględnionego w deklaracji przedłożonej przez spółdzielnię, zarządcę, wspólnotę mieszkaniową lub właściciela nieruchomości).

Ustawiamy worek w miejscu, z którego możliwy potem będzie odbiór. Uwzględniamy, że w to miejsce musi mieć możliwość dojazdu samochód ciężarowy, z możliwością podniesienia zapełnionego worka przy wykorzystaniu hydraulicznego dźwigu samochodowego.

Gdy już nasz worek jest zapełniony, zgłaszamy konieczność jego odbioru u przedsiębiorcy odpowiadającego za odbiór odpadów komunalnych w danym sektorze, najpóźniej w terminie 7 dni przed datą odbioru tych odpadów. Wyjaśniamy, o co chodzi ze wspomnianą datą. Gdy np. pan Piotr odbiera worek, ma obowiązek wykorzystać go lub zwrócić pusty w terminie 30 dni od dnia jego pobrania.

Co możemy wrzucić do big-baga?

  • płytki,
  • panele,
  • ceramika,
  • cegły,
  • płyty regipsowe,
  • urządzenia sanitarne,
  • wiadra po farbach,
  • zaprawach,
  • worki po gipsie i klejach,
  • plastikowe rury,
  • drewno.

Nie wrzucamy:
– azbestu,
– wełny mineralnej,
– farb i lakierów,

BIG BAG nie przysługuje przedsiębiorstwom, instytucjom, czy użytkownikom ogródków działkowych.

Innym rozwiązaniem są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tu jednak musimy dostarczyć je sami.

___________
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska