https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laury dla ludzi wielkiego serca

(ms)
Benigna Olszewska to w Szubinie człowiek instytucja. Cenią ją tu  wszyscy i szanują za to, co robi dla dzieci. Miejscowe towarzystwo  kulturalne uhonorowało ją medalem im. ks. Jana Klejna, a władze gminy urządziły jej benefis.
Benigna Olszewska to w Szubinie człowiek instytucja. Cenią ją tu wszyscy i szanują za to, co robi dla dzieci. Miejscowe towarzystwo kulturalne uhonorowało ją medalem im. ks. Jana Klejna, a władze gminy urządziły jej benefis. Fot. Maja Stankiewicz
Benigna Olszewska z Szubina i Wawrzyniec Pezacki, mieszkaniec Kcyni otrzymają jutro w Toruniu, od władz województwa, nagrody za działalność na rzecz potrzebujących.

Konkurs, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski, pokazywać ma i promować osoby szczególnie zaangażowane w pomoc społeczną.

Naszych dwoje

Za zasługi na tym polu nagrodę zarządu województwa otrzyma jutro 21 mieszkańców naszego regionu i cztery zespoły. Wśród laureatów jest dwoje przedstawicieli powiatu nakielskiego. Ludzi w swoich środowiskach doskonale znanych i cenionych.

Benigna Olszewska z Szubina jest emerytowaną nauczycielką i działaczką harcerską. Wiele lat temu założyła i do dziś prowadzi w mieście świetlicę dla dzieci z ubogich i dysfunkcyjnych rodzin "Kraina Uśmiechu". Jest też wiceprezesem stowarzyszenia pomocy dzieciom "Kraina Uśmiechu", które zdobywa granty na różne przedsięwzięcia służące dzieciom. Jej pomysłem jest również założenie w Szubinie dziecięcego teatrzyku "Figliki", który ma już na swoim koncie kilka premier.

Dla niej medal i kwiaty

Dwa lata temu, za promowanie kultury wśród dzieci i młodzieży, miejscowe towarzystwo kulturalne nagrodziło ją medalem im. ks. Jana Klejna. Laureatka miała też w mieście swój benefis zorganizowany przez Stowarzyszenie Klubu Środowisk Twórczych w Bydgoszczy oraz władze Szubina, podczas którego obsypano ją kwiatami, a byli wychowankowie, uczniowie, harcerze i dzieci z "Krainy Uśmiechu" dziękowali, że pomogła im wyjść na ludzi.

Dobrze znany jest także drugi laureat nagrody zarządu województwa Wawrzyniec Pezacki, dyrektor Domu św. Mikołaja w Kcyni i prezes stowarzyszenia Ordo ex Chao, które stara się głównie nieść pomoc dzieciom niepełnosprawnym.

To dzięki jego staraniom, kilka lat temu, w budynku likwidowanego internatu, utworzono placówkę opiekuńczo-rehabilitacyjną dla dzieci.

Trudne początki

Wiele osób było przeciwnych tym planom, nie wierzyło, że przedsięwzięcie uda się zrealizować. Uważało, że są to mrzonki, bo skąd pieniądze na remont budynku, a potem na utrzymanie ośrodka? Ale ten powstał i służy dzieciom

W Domu św. Mikołaja w Kcyni mieszka dziś wielu uczniów miejscowego Zespołu Szkół Specjalnych. Na zajęcia rehabilitacyjno-rewalidacyjne przywożone są tu także niepełnosprawne dzieci z całej gminy i nie tylko. Prowadzona jest tu z nimi muzykoterapia, dogoterapia, hipoterapia, ergoterapia oraz rehabilitacja ruchowa i logopedyczna.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pikunia
Znam Pania Benie przez wiele lat ,w zasluge dla prowadzenia tej swietlicy swoj udzial wlasciwie ma kazdy .Wydaje mi sie ze czas zmienic wystroj,jak i tez pewnym sensie prowadzacych w swietlicy .Wszystko czeka na zmiany i przeobrazenia .Uwazam iz równiez mlodziez i podopieczni ,chca widziec w swoim otoczeniu nowych nauczycieli.A dlaczego tych nowych ,czesto sie po prostu nie dopuszcza to mozliwosci robienia dalszej kariery i wprowadzenia zmian ,tylko istnieje nieuzasadniony strach przed utrata stanowisk .Niestety kiedys trzeba odejsc ....
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska