Zdecydowana większość senackich kandydatur (aż 26) została rekomendowana przez Komitet Obrony Demokracji. Jedną z rekomendowanych osób jest Roman Piotrowski. Torunianin zawodowo zajmuje się doradztwem w dziedzinie oszczędności energii dla firm.
W 2018 Roman Piotrowski pojawił się w mediach za sprawą happeningu – zawiesił wówczas na pomniku Mikołaja Kopernika w centrum Torunia baner z napisem "Konstytucja". Policja przesłuchała Piotrowskiego i skierowała do sądu wniosek o ukaranie za łamanie artykułu 63a/1 kodeksu wykroczeń. Chodzi o umieszczanie w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenia, plakatu, afiszu, apele, ulotki, napisu lub rysunku bez zgody zarządzającego tym miejscem.
Toruński ławnik mocno angażuje się w sprawy społeczne i polityczne. Z jego aktywności w mediach społecznościowych wynika, że jest zapalonym zwolennikiem ugrupowania Szymona Hołowni, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej oraz inicjatywy Wolne Media. Na jego facebookowym znaleźć można m.in. portret z hasłem "WYPIER...Ć".
Człowiek z demonstracji
Rok później toruński sąd odmówił wszczęcia postępowania o ukaranie Piotrowskiego, wychodząc z założenie, ze przedmiotem ochrony paragrafu jest porządek w miejscach publicznych, a banner tego porządku nie zakłóca ani nie zaśmieca przestrzeni.
Z wyboru zadowolony jest Tomasz Lenz, poseł PO: - Pan Roman Piotrowski jest bardzo aktywnym działaczem Komitetu Obrony Demokracji. Od wielu lat wraz z kolegami i koleżankami organizuje wiele demonstracji, które zwykle mają miejsce pod pomnikiem Kopernika. Jest to osoba, która walczy o wolność, słowa, wole sądy, praworządność i jest znana wszystkim torunianom, którym leżą na sercu prawa obywatelskie. Cieszę się, że jego bezinteresowna aktywność została doceniona.
Zdaniem radnego PiS Michała Jakubaszka wybór Romana Piotrowskiego „najlepiej świadczy o pełnym pluralizmie i stanie naszej demokracji: - Kandydat na ławnika Sądu Najwyższego powinien spełniać wymogi określone przez ustawie, w tym m.in. cechować się nieskazitelnym charakterem. Często podkreśla się istotną rolę ławników, czyli tzw. czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości. Skoro w naszym społeczeństwie prezentowane są różne poglądy polityczne, to i ławnicy mają prawo mieć różne poglądy.
Kontrolują również sędziów
Ławnicy biorą udział w rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych, spraw dyscyplinarnych dotyczących sędziów oraz w innych postępowaniach dyscyplinarnych. Zwykle sąd orzeka wówczas w składzie 2 sędziów Sądu Najwyższego i 1 ławnika.
Ławnikiem Sądu Najwyższego może być osoba, która posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych. Ławnik musi ukończyć 40 lat (ale w dniu wyboru nie może przekroczyć 60 roku życia), być człowiekiem nieskazitelnego charakteru, dobrego zdrowia i mieć co najmniej średnie wykształcenie średnie.
Nowi ławnicy mają objąć swoje funkcje 1 stycznia 2023, pełnić je będą do 31 grudnia 2026.
