https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leasing czy kredyt? Co się bardziej opłaca?

Agnieszka Domka-Rybka, Fot.Archiwum [email protected] tel. 052 326 31 86
Opłaca się wziąć w leasing m.in. maszynę, która zwiększy wydajność produkcji w firmie
Opłaca się wziąć w leasing m.in. maszynę, która zwiększy wydajność produkcji w firmie
Leasing charakteryzuje i zarazem różni od kredytu to, że firma może korzystać z maszyny, sprzętu czy samochodu bez konieczności ich zakupu.

Leasing to krótko mówiąc szybka i dostępna alternatywa do kredytu bankowego przy finansowaniu zakupu środków trwałych.

A to w czasach, gdy banki nie chcą udzielać kredytów firmom, ważny argument umożliwiający rozwój firmy.

Poza tym małe przedsiębiorstwa mają znacznie mniejsze możliwości pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności lub finansowanie inwestycji niż duże firmy czy korporacje. Dlatego leasing zdobywa coraz więcej zwolenników.


Raty są elastyczne!

Firma leasingowa umożliwia leasingobiorcy korzystanie np. z maszyny, sprzętu czy samochodu w określonym czasie w zamian za ustalone raty.

Co ciekawe, po zakończeniu umowy, leasingobiorca ma zagwarantowaną możliwość nabycia użytkowanego przedmiotu za ustaloną wcześniej cenę wykupu.

Jednak tytuł własności leasingodawcy stanowi element zabezpieczenia umowy.

W większości przypadków firmy leasingowe biorą na siebie wiele obowiązków związanych z zakupem, ubezpieczeniem, konserwacją sprzętu oraz likwidacją szkód.

Wykazują też dużą elastyczność w dopasowaniu wysokości rat m.in. do sezonowości działalności leasingobiorcy.

W związku z tym, że te płatności stanowią koszt uzyskania przychodu jest możliwość obniżenia podatków - jeśli oczywiście strony umowy postanowią, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca. Stawki amortyzacji są określone ustawowo i różne dla poszczególnych środków trwałych. Zależy przez ile lat i w jakiej części można odliczyć od podatku wartość zakupionych przedmiotów. Tak więc np. środki transportu można amortyzować przez 5 lat stawką 20 proc.

Oznacza to, że przez 5 lat można od podstawy opodatkowania odliczyć właśnie do 20 proc. wartości środka trwałego w równych miesięcznych ratach.

Spłata rat leasingowych dokonywana jest z bieżących przychodów, które wynikają z eksploatacji przedmiotu. A w sytuacji opóźnienia jego dostawy, termin rat jest z reguły dostosowywany do momentu podpisania protokołu odbioru.

Podstawą kalkulacji rat jest wartość netto przedmiotu leasingu.

Podatek VAT od zakupu przedmiotu jest finansowany przez leasingodawcę. W przypadku finansowania inwestycji przez kredyt występuje konieczność zaangażowania przez firmę w początkowym okresie inwestycji znacznych sum na podatek od towarów i usług.

Kredyt mniej popularny

Leasing umożliwia firmie prowadzenie ekspansywnej polityki, szybkie reagowanie na rozwój techniki i zmiany rynku, bez naruszania struktur finansowych.

W krajach rozwiniętych kredyt, jako źródło finansowania inwestycji, staje się coraz mniej popularny.

Przedsiębiorstwa używają kredytów raczej w celu zwiększenia kapitału obrotowego, czyli decydują się na krótkoterminowe pożyczki.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
frrantic

Ja uważam, że finansowanie samochodu jest niezwykle sympatycznym pomysłem. W toyota banku są i kredyty i leasingi więc do wyboru do koloru

s
skaggs

A nie lepiej nie brać an tego ani tego? Samochód poleasingowy, jak tam ktoś pisał, jest naprawdę dobrym rozwiązaniem bo za niewielką cenę (relatywnie na raiffeisen leasing mozna bylo oszczedzic nawet z 30% na samochodzie spokojnie) mozna miec super auto

L
Lioon
W dniu 02.02.2017 o 19:57, riggs napisał:

A ja właśnie uważam, że samochód poleasingowy jest bardzo dobrym pomysłem. Jak macie trochę gotówki to można skorzystać z aukcji poleasingowych i znaleźć naprawdę perełkę

Zgadzam się w 100% to świetny sposób aby zaoszczędzić na kupnie auta, a dodatkowa ominąć parę opłat  np. od luksusu czy jak to się tam zwie. Ja akurat często przeglądam oferty w różnych miejscach, choć osobiście stawiam na raiffeisen gdyż sam zakupiłem u nich auto ;3

r
riggs

A ja właśnie uważam, że samochód poleasingowy jest bardzo dobrym pomysłem. Jak macie trochę gotówki to można skorzystać z aukcji poleasingowych i znaleźć naprawdę perełkę

k
koledz

nie ma co się bawić w auta poleasingowe skoro mozna wziac w leasing :-) Nowiutkie, pachnące, prosto z salonu. W takiej sytuacji leasing konsumencki jest bardzo pomocny i ułatwia wszystko. sam jakis czas temu wzialem w raiffeisen leasing, za rok mi sie konczy

G
Garvield

Ostatnio przekonałem się do aut poleasingowych. Też w Raiffeisen mają dobre oferty na takie auta. Przekonałem się że warto wyłożyć trochę więcej na start i mieć własne, bezstresowo.

t
tomorrow

Leasing jest bardzo dobrym pomysłem, niesie duuużo bonusów. Taki raiffeisen np oferuje karty paliwowe - niby niewielki dodatek ale zawsze coś. nie wiem czy przy wynajmie coś takiego ma miejsce.

M
Musiek

Bardziej opłacalny jest leasing, aczkolwiek jest jeszcze trzecia opcja, czyli wynajem długoterminowy. Ten ostatni jest z kolei bardziej opłacalny w przypadku średnich i dużych firm i wynajmowania floty samochodow. Wynajem pozwala zachować płynność finansową i przewidywalność kosztów. Ponadto nie martwimy się o ubezpieczenie, serwisowanie ani nawet wymianę klocków hamulcowych czy przeglądy, bo to wszystko zapewnia firma (m.in. leasetake), która te samochody nam wypożycza. 

R
Rezen
Proponuję zajrzeć na stronę getruck, leasing na samochody oraz kredyt samochodowy zapewniają nie tylko na pojazdy kupowane w ich serwisie ale również poza nim. Są jednym z największych przedstawicieli banków i firm leasingowych działających w Polsce. Dzięki temu mogą zaproponować konkurencyjne warunki finansowania zarówno dla bardzo wymagających klientów, jak i dopiero rozpoczynających działalność.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska