Leasing to krótko mówiąc szybka i dostępna alternatywa do kredytu bankowego przy finansowaniu zakupu środków trwałych.
A to w czasach, gdy banki nie chcą udzielać kredytów firmom, ważny argument umożliwiający rozwój firmy.
Poza tym małe przedsiębiorstwa mają znacznie mniejsze możliwości pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności lub finansowanie inwestycji niż duże firmy czy korporacje. Dlatego leasing zdobywa coraz więcej zwolenników.
Raty są elastyczne!
Firma leasingowa umożliwia leasingobiorcy korzystanie np. z maszyny, sprzętu czy samochodu w określonym czasie w zamian za ustalone raty.
Co ciekawe, po zakończeniu umowy, leasingobiorca ma zagwarantowaną możliwość nabycia użytkowanego przedmiotu za ustaloną wcześniej cenę wykupu.
Jednak tytuł własności leasingodawcy stanowi element zabezpieczenia umowy.
W większości przypadków firmy leasingowe biorą na siebie wiele obowiązków związanych z zakupem, ubezpieczeniem, konserwacją sprzętu oraz likwidacją szkód.
Wykazują też dużą elastyczność w dopasowaniu wysokości rat m.in. do sezonowości działalności leasingobiorcy.
W związku z tym, że te płatności stanowią koszt uzyskania przychodu jest możliwość obniżenia podatków - jeśli oczywiście strony umowy postanowią, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca. Stawki amortyzacji są określone ustawowo i różne dla poszczególnych środków trwałych. Zależy przez ile lat i w jakiej części można odliczyć od podatku wartość zakupionych przedmiotów. Tak więc np. środki transportu można amortyzować przez 5 lat stawką 20 proc.
Oznacza to, że przez 5 lat można od podstawy opodatkowania odliczyć właśnie do 20 proc. wartości środka trwałego w równych miesięcznych ratach.
Spłata rat leasingowych dokonywana jest z bieżących przychodów, które wynikają z eksploatacji przedmiotu. A w sytuacji opóźnienia jego dostawy, termin rat jest z reguły dostosowywany do momentu podpisania protokołu odbioru.
Podstawą kalkulacji rat jest wartość netto przedmiotu leasingu.
Podatek VAT od zakupu przedmiotu jest finansowany przez leasingodawcę. W przypadku finansowania inwestycji przez kredyt występuje konieczność zaangażowania przez firmę w początkowym okresie inwestycji znacznych sum na podatek od towarów i usług.
Kredyt mniej popularny
Leasing umożliwia firmie prowadzenie ekspansywnej polityki, szybkie reagowanie na rozwój techniki i zmiany rynku, bez naruszania struktur finansowych.
W krajach rozwiniętych kredyt, jako źródło finansowania inwestycji, staje się coraz mniej popularny.
Przedsiębiorstwa używają kredytów raczej w celu zwiększenia kapitału obrotowego, czyli decydują się na krótkoterminowe pożyczki.
