MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze badali nasze nogi. Długa kolejka w Inowrocławiu

(dan)
Na parkingu przed Carrefourem duży namiot. Przed nim ogromna kolejka. Potężny skwar. Ludzie jednak nie narzekają. Przybyli tutaj, by skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji.
Na parkingu przed Carrefourem duży namiot. Przed nim ogromna kolejka. Potężny skwar. Ludzie jednak nie narzekają. Przybyli tutaj, by skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji. Dariusz Nawrocki
- Na tego typu badania trzeba czekać nawet rok albo dłużej. Można iść prywatnie, ale to znowu sporo kosztuje - wyznaje jedna z pań, która wzięła udział w akcji zorganizowanej w Inowrocławiu.

Na parkingu przed Carrefourem duży namiot. Przed nim ogromna kolejka. Potężny skwar. Ludzie jednak nie narzekają. Przybyli tutaj, by skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji.

- Jesteśmy tutaj, bo mamy kłopoty z chodzeniem. Chcemy sprawdzić, co jest tego przyczyną - tłumaczy jedna z pań. Inny z pacjentów dodaje: - Lepiej zapobiegać niż leczyć.
W kolejce czeka również Tomasz Podogrodzki. - Tego typu akcje powinny być organizowane częściej - wyznaje.

Inni pacjenci z kolejki przyznają mu rację. Tłumaczą, że do specjalisty w szpitalu trzeba czekać nawet rok, a prywatna wizyta u lekarza jest bardzo droga.

- Pacjenci zgłaszają się tutaj z problemami dotyczącymi kończyn dolnych, zwłaszcza z obrzękami, przebarwieniami i żylakami. Podczas akcji oceniamy układ żył powierzchownych za pomocą USG. Dajemy pacjentom wskazówki oraz zalecenia, do kogo mają się zgłosić celem dalszego leczenia - tłumaczy Artur Szotkiewicz, chirurg naczyniowy z Bydgoszczy, jeden z lekarzy biorących udział w akcji.

Skąd ta akcja? - To pierwszy tak szeroko zakrojony projekt badań profilaktycznych w Polsce. Lekarze z Instytutu Zdrowych Nóg przeprowadzą badania USG nóg praktycznie we wszystkich rejonach kraju - tłumaczy Marzena Siemińska, dyrektor handlowy Hasco-Lek, wrocławskiej firmy farmaceutycznej, która jest partnerem akcji.

Inowrocław ma to szczeście, że znalazł się na jej ogólnopolskiej trasie. Mobilna przychodnia wyposażona w USG Dopplera odwiedzić ma w sumie 23 miasta. Do tej pory za darmo przebadało się około 1300 pacjentów.

- Po zakończeniu akcji nasi eksperci przygotują obszerny raport z przeprowadzonych badań. Będzie to pierwsza tego typu publikacja, interpretująca wyniki badań przeprowadzone na tak dużej grupie osób - mówi Marzena Siemińska. Powstanie ona pod okiem wybitnych polskich specjalistów z dziedziny angiologii i chirurgii naczyniowej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska