Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze wypisują leki na nieważnych receptach. Pacjenci mają problem

(mp)
Od 1 kwietnia obowiązują nowe, zmodyfikowane wzory recept
Od 1 kwietnia obowiązują nowe, zmodyfikowane wzory recept infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński
O tym, że od 1 kwietnia będą obowiązywać zmodyfikowane wzory recept, lekarze wiedzieli od kilku miesięcy. Niestety, nie wszyscy przygotowali się do zmian. Efekt? Pacjenci mają kłopot z wykupem leków.

Po ubiegłorocznym proteście pieczątkowym, z powodu którego wielu chorych nie mogło wykupić leków ze zniżką, przyszedł czas na kolejne utrudnienia. Tym razem realizację recepty na medykament refundowany uniemożliwiają nieaktualne druki recept.

- Kilka dni temu poszedłem do apteki po lek na nadciśnienie - opowiada pan Andrzej z Bydgoszczy. - Dotychczas płaciłem za niego niecałe dziesięć złotych. Byłem bardzo zdziwiony, gdy farmaceutka powiedziała, że opakowanie kosztuje prawie dwadzieścia.

Przeczytaj również: Aż 79 proc. lekarzy w Polsce nie wystawia recept refundowanych

Druk nieważny

Jak się okazało, powodem różnicy w cenie był nieważny druk recepty, na której lekarz zapisał pacjentowi preparat.

Od początku kwietnia ważne są tylko nowe wzory blankietów. Niestety, jak widać, nie wszyscy lekarze przygotowali się do zmian. Mimo że mieli na to sporo czasu. - Tak naprawdę druki zaczęły obowiązywać już 1 stycznia - wyjaśnia Piotr Chwiałkowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy. - Starymi wzorami można było posługiwać się jedynie do końca ubiegłego miesiąca.

Pierwszy kwartał roku traktowano więc jako okres przejściowy, podczas którego ważne były jeszcze stare blankiety, ale część lekarzy zaczęła wypisywać już nowe. - Wielokrotnie informowaliśmy o zmianach - wskazuje Jan Raszeja, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Lekarze mogli przeczytać o tym na naszej stronie internetowej. Powiadomiliśmy również izbę lekarską.

Sprawdź też: Zarobki lekarzy: za dyżur 1,4 tys. zł na dobę

A cierpi pacjent

Niestety, niektórzy medycy nadal (to znaczy po 1 kwietnia) zapisują preparaty na nieważnych już drukach recept. Kto na tym cierpi? Jak zwykle pacjent. Apteka nie może mu wydać leku ze zniżką na podstawie starego blankietu, ponieważ wówczas NFZ nie uznałby refundacji. - Pacjent musi wrócić do lekarza i poprosić o ponowne wypisanie, tym razem obowiązującego druku recepty - mówi Inga Potrykus, kierowniczka apteki Dyżurnej w Bydgoszczy. Jak wskazuje, nie wszyscy przyjmują to pokornie do wiadomości. Trudno się dziwić.

- Pacjent jest bez winy, a znowu dotkliwie odczuwa zmiany - komentuje Piotr Chwiałkowski. - Mimo że założenie było niewątpliwie słuszne.

Nowy kod

Nowe wzory blankietów mają bowiem usprawnić realizację recepty. Wszystko dzięki trzem (dotychczas był jeden) kodom kreskowym, które ułatwią jej odczyt i zabezpieczą przed ewentualnym fałszerstwem. Kody wskażą też farmaceucie, czy recepta została wystawiona przez lekarza, który podpisał umowę z NFZ.

Zobacz: Nowa Lista Leków Refundowanych [ważna od 1 marca 2013]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska