Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze zrezygnowali. Szpital w Tucholi bez nocnej i świątecznej opieki

Radosław Osiński
Bez ważnej przyczyny zdrowotnej w tucholskim szpitalu pacjenci nie zastaną lekarza.
Bez ważnej przyczyny zdrowotnej w tucholskim szpitalu pacjenci nie zastaną lekarza. Radosław Osiński
W sobotę (26 października) nie będzie lekarzy w opiece nocnej i świątecznej - ta zapowiedź prezesa szpitala Jarosława Katulskiego z piątku (25 października) zmroziła wręcz radnych i zmusiła do zaciętej dyskusji.

- Nie ukrywam, że mamy problemy z kadrą lekarską - bez ogródek relacjonował sytuację szpitala prezes zarządzającej nim spółki Jarosław Katulski.

Z jego wyjaśnień jasno wynikało, że to najmniej wdzięczne miejsce pracy dla lekarzy.

Nie chcą tam pracować

Czy można tę sytuację uzdrowić? - głośno zastanawiali się radni. Sęk w tym, że obowiązek sprawowania opieki nocnej i świątecznej w powiecie tucholskim spoczywa właśnie na szpitalu, a nie np. na gminnych przychodniach.

Trafiają tu pacjenci, którzy nie powinni się tu zjawiać.

- A rzeczywistość w punkcie lekarskim dotyczącym opieki nocnej i świątecznej jest taka, że trafiają tu pacjenci, którzy nie powinni się tu zjawiać - wyjaśniał prezes szpitalnej spółki.

Kujawsko-Pomorskie jest drugim najlepszym województwem w kraju pod względem poziomu lecznictwa szpitalnego – wynika z rankingu szpitali stworzonego przez rządowe Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”.A jak wygląda kwestia porodówek w regionie? Fundacja Rodzić po Ludzku opublikowała ranking, który powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród kobiet. W ten sposób powstał także ranking oddziałów położniczych w poszczególnych województwach. Przy jego tworzeniu ankietowane kobiety oceniały 10 czynników: realizacja planu porodu, swoboda rodzenia, kontakt z dzieckiem po narodzinach, opieka podczas cesarskiego cięcia, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, realizacja praw pacjenta, warunki w szpitalu, ocena postawy personelu ocena zadowolenia z opieki.Oto 15 najlepszych oddziałów położniczych w województwie kujawsko-pomorskim. Zobacz na kolejnych slajdach >>>Pełen ranking szpitali z całej Polski, w tym z województwa kujawsko-pomorskiego znajdziesz na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku KLIKNIJ TUTAJ

Tu kobiety chcą rodzić! Najlepsze porodówki w Kujawsko-Pomor...

Jest też druga strona medalu. Lekarze są w szpitalu zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych, kontraktów. - To dla nich o tyle komfortowa sytuacja, że mogą samodzielnie decydować, gdzie chcą pracować - objaśniał dalej szef szpitala. - Gdyby byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mógłbym poprzesuwać przydziały. Ale izba przyjęć, szpitalny oddział ratunkowy czy właśnie opieka nocna i świąteczna to działy szpitala, gdzie nikt z lekarzy nie chce pracować. Nawet mimo faktu, iż stawki za dyżury są wysokie. Ta kwestia zdumiała radnych. - Gdzie odpowiedzialność lekarzy? - pytała radna Barbara Drewczyńska. - A może obniżyć im wynagrodzenie?

Ten argument nie padł na podatny grunt. Ale radni zaczęli szukać innych rozwiązań podczas dyskusji.

Katulski: - prezent od ministra

- Potrzeba porozumień z placówkami podstawowej opieki medycznej w powiecie - tak sugerował radny Michał Skałecki. Prezes Katulski natomiast wskazuje na inne rozwiązanie: - Obecne zasady funkcjonowania tej opieki (nocnej i świątecznej - red.) to „prezent od ministra Radziwiłła”. Potrzebne są zmiany systemowe.

Radni doszli do wniosku, że trzeba zgłosić się do Ministerstwa Zdrowia. - Mamy przecież posłów i senatora z naszego powiatu, więc sformułujemy interpelację - zapowiedziała Dorota Gromowska, przewodnicząca rady powiatu.

Na te zmiany trzeba będzie jednak poczekać.

Warto jeszcze sprecyzować, na uspokojenie - szpital przyjmie osoby w nagłych wypadkach, w sytuacjach ratujących życie. Ale nie z powodu kataru.

Szpitale mają coraz większy problem z zatrudnieniem lekarzy z konkretną specjalizacją. A kolejki do specjalistów systematycznie się wydłużają... Których specjalistów najbardziej brakuje? Sprawdź!Jacy są najbardziej pożądani specjaliści w Polsce? Sprawdź na slajdach. Aby przejść do kolejnego zdjęcia przesuń stronę gestem lub kliknij strzałkę w prawo na zdjęciu >>>Dane pochodzą z "Gazety Lekarskiej", która opublikowała wyniki raportu Manpower Life Science "Niedobór talentów w branży medycznej. Badanie objęło 71 szpitali z całej Polski, zrzeszonych w Polskiej Federacji Szpitali. Dane zebrano w okresie 31.01.2019-26.02.2019.Wypalenie zawodowe - nowy punkt na liście chorób

Długie kolejki do lekarzy? Szpitale mają problem - tych spec...

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 9

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska