Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja przyrody i historii na pięknym papowskim szlaku

Monika Smól
Monika Smól
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Projekt ścieżki poznawczej „Osobliwości historyczno-przyrodnicze gminy Papowo Biskupie” powstaje z inicjatywy dyrektora SP w Dubielnie.

Głównym celem stworzenia ścieżki dydaktycznej jest aspekt poznawczy i wychowawczy związany z budowaniem więzi z własnym regionem, poszanowaniem własnego dziedzictwa, tradycji i kultury.

- Dla osób nie związanych bezpośrednio z tym miejscem ścieżka to możliwość poznania pięknego regionu, pracy rolników i pszczelarzy - uzasadnia Adam Moralewski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dubiel-nie. - Może stanowić ciekawą lekcję historii lub przyrody dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół i spoza regionu. Jej wyjątkowość to ukierunkowanie na rolniczy charakter gminy, tradycje i historie związane z regionem rolniczej gminy Papowo Biskupie, która wzorcowo realizuje zasadę zrównoważonego rozwoju. Tu troska o ziemię i jej zasoby łączy się z rozwojem infrastruktury gospodarczej. Wyznaczona trasa może kiedyś stanowić ścieżkę rowerową. Podniosłaby stan bezpieczeństwa pieszych na drogach i stanowiłaby zachętę do uprawiania turystyki rowerowej, można by po niej jeździć również na rolkach.

Etapy ścieżki zostały wytyczone w taki sposób, by można było podczas jednodniowej rowerowej wycieczki zobaczyć najważniejsze zabytki architektury, miejsca pamięci i osobliwości przyrody oraz poznać charakter tej wspaniałej krainy.

Infrastruktura ścieżki to dziewięć tablic informacyjnych oraz „Zielona klasa”, która powstanie w SP w Dubielnie. Ma tam zostać zbudowana drewniana altana wyposażona w dwa stoły i ławy oraz siedem ruchomych gier dydaktycznych.

- Tablice będą indywidualnie zaprojektowane i opisywać będą przystanki na ścieżce - wyjaśnia dyrektor. - Pod tablicami umieszczone zostaną ławki, umożliwiające najmłodszym dzieciom korzystanie z tablic. Poza tym, na trasie znajdować się będą ławki i stojaki dla rowerów, a ponadto około dwudziestu drogowskazów.

Jak mówi pomysłodawca, będą to tabliczki drewniane, metalowe lub z tworzyw sztucznych. Umieszczone będą na wysokim stalowym profilu, a każdy stelaż zostanie zakotwiczony w betonie. Będą więc wykonane z solidnego materiału, który powinien oprzeć się wandalom.

Zaplanowano również wykonanie folderu reklamowego ścieżki poznawczej z przebiegiem i krótkim opisem przystanków na trasie. Będzie rozdawany zainteresowanym bezpłatnie w siedzibie gminy i w szkole w Dubielnie - w godzinach pracy sekretariatu. Powstanie też film promocyjny dotyczący walorów ścieżki. Umieszczony zostanie on na stronie internetowej gminy.

Z realizacji projektu zadowolony jest wójt gminy Papowo Biskupie.

- Udało się pozyskać dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu - informuje wójt Andrzej Zieliński. - Wynosi ona 80 procent. Nasz wkład własny do tego zadania to 20 procent. Koszt inwestycji ponad 70 tysięcy złotych netto. Myślę, że powstająca ścieżka to będzie bardzo ciekawa rzecz na mapie naszej gminy. Coś innego, czego do tej pory nie było.

Ścieżka ma zostać oddana do użytkowania w październiku.

- Myślę, że do końca września zakończą się wszystkie prace - zapowiada pierwszy w gminie Papowo Biskupie. - Na pewno na jej szlaku, poza Dubiel-nem, będą ruiny zamku w Papowie Biskupim i pałac w Jeleńcu. Tam i w innych miejscach, zamontowane zostaną tablice historyczno-przyrodnicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska