Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki kupisz tylko w ustalonym terminie

EA
Te na antybiotyki i wystawione w ramach pomocy doraźnej ważne są przez siedem dni
Te na antybiotyki i wystawione w ramach pomocy doraźnej ważne są przez siedem dni sxc.hu
- Ile mam czasu na zrealizowanie recepty? - pyta pan Tomasz z Grudziądza.

- Chciałbym rozłożyć sobie wykupienie leków w czasie, ponieważ nie stać mnie na tak duży wydatek od razu. Nie wiem jednak, jak długo jest ważna recepta - mówi nasz Czytelnik.

Czytaj także: Recepta na telefon? To niedozwolona praktyka!

Sprawdź datę

Zgodnie z przepisami na realizację zwykłej recepty mamy 30 dni. Te na antybiotyki i wystawione w ramach pomocy doraźnej ważne są przez siedem dni.

Recepty na preparaty immunologiczne możemy realizować przez 90 dni, a te na lekarstwa sprowadzane w ramach importu docelowego (leki niedopuszczone do obrotu w Polsce, sprowadzane na podstawie zapotrzebowania wystawionego dla konkretnego pacjenta) - przez 120 dni. Recepty na środki narkotyczne ważne są przez 14 dni.

Jeśli na recepcie mamy wpisaną tylko datę wystawienia, termin jej realizacji liczy się od dnia następnego po tej dacie. Gdy natomiast lekarz wpisze też datę realizacji, termin liczymy od następującego po niej dnia.

Recepty powinny być wypisane czytelnie. Powinny znaleźć się na niej dane pacjenta: imię, nazwisko, wiek, PESEL oraz pełen adres.

Na recepcie nie może zabraknąć nie tylko nazwy leku, ale i jego dawkowania. Jeśli lekarz nie wpisze tej ostatniej informacji, farmaceuta wyda nam mniejsze opakowanie.

Sposób dawkowania musi również zostać umieszczony na recepcie w przypadku leku gotowego, który zawiera w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową.

Ważne dane

Apteka może również odmówić realizacji recepty, gdy będzie na niej, na przykład pieczątki przychodni lub lekarza prowadzącego prywatną praktykę. Pieczątka musi zawierać dokładny adres, telefon i czytelny numer REGON danej placówki. Pieczątka ta powinna znaleźć się w lewym górnym rogu recepty.

Poprawki na recepcie powinien nanieść ten lekarz, który ją wystawiał. Każda zmiana musi być zatwierdzona jego podpisem i pieczątką.

Farmaceuci mogą nanosić na receptach drobne poprawki. Wolno im, na przykład uzupełnić brakujące informacje w adresie lub PESEL-u. Nie mogą jednak poprawiać wszystkich danych takich, jak choćby sposób dawkowania leku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska