Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zapraszają na szkolenie online pn. „Leki z Bożej apteki – ukryta historia ziół”. Odbędzie się ono 23 kwietnia 2024 r. w godz. 10 – 12.
Szkolenie poprowadzą pasjonatki folkloru, góralki z Beskidu Śląskiego: Dorota Greń-Grajewska i Anna Musioł, pracownice Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia” w Brennej.
Panie zapowiadają, że uczestnicy szkolenia poznają funkcje ziół w dawnej kulturze ludowej:
- Zostaną przedstawione właściwości ziół i ich niecodzienne zastosowanie wśród ludności wiejskiej. Po tym spotkaniu mamy nadzieję obudzić refleksję uczestników, dotyczącą bycia częścią ekosystemu, oraz ugruntowanie potrzeby poznawania najbliższego otoczenia i dbałości zarówno o wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, jak i ten kawałek „Bożej apteki”, który każdy z nas ma we własnym ogródku.
W programie
- 10:00-10:10 Otwarcie szkolenia
- 10:10-11:40 „Leki z Bożej apteki – ukryta historia ziół” – Anna Musioł, Dorota Greń-Grajewska – Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna, Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”
- 11:40-12:00 Pytania i odpowiedzi nt. zagadnień prowadzonego szkolenia. Dyskusja
Konieczna jest rejestracja na to szkolenie. Tutaj zarejestrujesz udział w szkoleniu
Na rolę ziół w życiu człowieka zwraca uwagę Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie:
- Zioła są bardzo ważnym elementem pożywienia, poprawiają nie tylko smak i zapach potraw, ale także zwiększają ich wartość odżywczą oraz trwałość. Właściwości przypraw, podobnie jak i ziół leczniczych, zawdzięczamy obecności w nich substancji biologicznie czynnych, są to związki organiczne m. in.: alkaloidy, glikozydy, śluzy, gorycze, olejki eteryczne, flawonoidy. Poważną rolę odgrywa tu także udział soli mineralnych, witamin, enzymów i hormonów roślinnych.
