Pomysł utworzenia 100 dodatkowych rezerwatów narodził się przy okazji przygotowań do obchodzonego w tym roku 100-lecia istnienia Lasów Państwowych (utworzono je rozporządzeniem prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego).
To okazja, by zachować dla przyszłych pokoleń w niezmienionym, chronionym prawnie stanie 100 cennych przyrodniczo obszarów. Czas nagli, jako że zmiany klimatu postępują szybko, jak na dłoni widać zanikanie ekosystemów i różnorodności biologicznej. Lasy trzeba adaptować do tych zmian.
Przyrodę trzeba lepiej chronić
Jak przyznają Lasy Państwowe - wyzwania te wymagają większego niż dotychczas zaangażowania w ochronę przyrody, prowadzenie leśnictwa wielofunkcyjnego oraz uwzględnienia głosu społeczeństwa w procesie zarządzania lasami, przy jednoczesnym zapewnieniu gospodarce i obywatelom dostępu do niezwykłego w swych uniwersalnych właściwościach, odnawialnego surowca, jakim jest drewno.
W rezerwatach, co oczywiste, nie pozyskuje się drewna – to strefa wyłączona z gospodarki leśnej, zastrzeżona. To obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
To też może Cię zainteresować
Po analizie walorów przyrodniczych lasów w całej Polsce zaproponowano w sumie ponad 200 nowych obszarów, w tym w województwie kujawsko-pomorskim 17. Z tych wybrano na razie 12. Obecnie w naszym regionie znajduje się 94 rezerwatów przyrody.
Za nami trzecia transza wyboru
Na podstawie ustawy o ochronie przyrody rezerwaty przyrody wyznaczają regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, a zatem także oni są gospodarzami konsultacji społecznych.
- Jesteśmy po trzeciej transzy wyboru zaproponowanych nowych rezerwatów. Przed nami kolejne transze, ale na razie trudno powiedzieć jak dużo ich będzie, bo kolejne propozycje wyłaniają się w trakcie rozmów z przedstawicielami Lasów Państwowych i organizacji pozarządowych – wyjaśnia nam Anna Gondek, rzecznik prasowy, naczelnik Wydziału Informacji o Środowisku RDOŚ w Bydgoszczy.
W trzeciej transzy w województwie kujawsko-pomorskim wskazano 17 obszarów jako proponowane rezerwaty przyrody. Te zostały zweryfikowane w terenie przez zespół, w którego skład weszli przedstawiciele Lasów Państwowych oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Zespół wybrał 5 obiektów przyrodniczych wykazujących się wysokimi walorami, co predysponuje je do objęcia ochroną prawną.
Proponuje się zatem utworzenie następujących rezerwatów przyrody:
- 1. Czarcie Góry w gminie Świecie,
- 2. Zbocza Świętopełka w gm. Świecie,
- 3. Wąwóz Wyrwa w gminach Drzycim i Świecie,
- 4. Rosiczka w gm. Białe Błota w pow. bydgoskim,
- 5. Bruchniewska Ostoja w gm. Lubiewo, pow. tucholski.
Czarcie Góry to malownicze wzgórza wznoszące się postrzępionymi szczytami na Doliną Dolnej Wisły. Tu można obserwować jak rzeka podmywa strome stoki strefy krawędziowej i jak olbrzymie masy ziemi osuwają się do Wisły.
Zbocza Świętopełka znajdują się w ciągu tych samych co Czarcie Góry nadwiślańskich wzgórz. Teren, który przecina głęboki wąwóz Czerwonej Wody, porośnięty drzewostanem w zróżnicowanym wieku i strukturze gatunkowej.
Wąwóz Wyrwa to niewielka rzeka o tej samej nazwie, jej dolina i porastający jej zbocza grąd. Rezerwat miałby chronić zachodzące w wąwozie procesy starzenia się i odnowy drzewostanu, a także gatunków z nim związanych.
Rosiczka jest torfowiskiem wysokim o strukturze dolinkowo-kępkowej z licznie występującą typową roślinnością torfowiskową. Na skraju torfowiska wyodrębnia się bór bagienny z widłakiem jałowcowatym, bobrkiem trójlistkowym, siedmiopalecznikiem bagiennym.
Bruchniewska Ostoja to siedlisko lasu mieszanego świeżego. Są tu także porastające zagłębienia terenu płaty olsów.
Wcześniej poznaliśmy siedem propozycji
Wcześniej, bo drugiej transzy, zaproponowano cztery torfowiska: Jezierzba w gminach Śliwice i Tuchola, Mikołajskie w gm. Cekcyn, Okoniny w gm. Śliwice i Rytki w gm. Tuchola. Wskazano też na uroczysko Kiełpinek w gm. Gostycyn.
W pierwszej transzy znalazły się: Brzozowe Bagno w gm. Lubiewo i starodrzew Sarnówek w gm. Cekcyn.
Konsultacje społeczne wciąż trwają
Konsultacje społeczne trwają i swoje uwagi lub opinie można przesyłać do 20 listopada 2024 r. na adresy:
• email: [email protected];
• ePUAP: /rdosbydgoszcz/SkrytkaESP;
• pocztowy: ul. Dworcowa 81, 85-009 Bydgoszcz.
Po zakończeniu konsultacji uwagi i opinie zostaną przeanalizowane. Specjaliści odniosą się do nich w raporcie, który zostanie opublikujemy na stronie RDOŚ. W raporcie znajdzie się informacja o tym, czy uwagi mogą być uwzględnione w ostatecznej wersji zarządzenia wyznaczającego dany rezerwat przyrody.
