Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidujemy 16 bomb ekologicznych [wideo]

(PAM)
Aktualnie fachowcy pracują w Grębocinie
Aktualnie fachowcy pracują w Grębocinie autor
Z terenu naszego województwa znikają mogilniki, w których przez lata składowane były niebezpieczne chemikalia. Byliśmy w Grębocinie, gdzie diałała firma utylizacyjna. Zobacz film i zdjęcia

Prace te na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego wykonuje konsorcjum firm specjalistycznych firm SEGI-AT/Hydrogeotechnika.

Teraz usuwana jest m.in. bomba ekologiczna w Grębocinie w podtoruńskiej gminie Lubicz.
- Likwidujemy mogilnik, który pochodzi z lat 70- tych lub 80tych. Są to odpady pochodzące ze środków ochrony roślin - wyjaśnia Marcin Paździerz, kierownik prac z firmy Hydrogeotechnika Kielce - Całość zebranego materiału ładowana jest w atestowane beczki i potem trafia do jednej z dwóch spalarni na terenie kraju, albo do Gdańska, albo Dąbrowy Górniczej.

Mogilniki takie znajdują się na terenie całego kraju zazwyczaj były budowane w dawnych SKR-ach czy PGR-ach.

Według wstępnych wyliczeń, chemicznych odpadów w Grębocinie może się mieścić w studniach około 8 -10 ton - dodaje Marcin Paździerz. - Prace w Grębocinie ruszyły w poniedziałek i mogą potrwać przez najbliższe 8 - 10 dni.

Wysoko wyspecjalizowane ekipy od początku tego roku pracowały: m.in. w Sokołowie w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Jankowie w powiecie lipnowskim, Otłoczynie w powiecie aleksandrowskim, Stanominie w powiecie inowrocławskim.

Z mogilników w tych miejscowościach wydobyto już wszystkie niebezpieczne pestycydy. Wydobyty gruz i skażona ziemia trafiły na składowisko odpadów niebezpiecznych reszta do spalarni. Po zakończeniu prac teren został zrekultywowany.

W chwili przystąpienia do programu likwidacyjnego, jesienią ubiegłego roku, w Kujawsko-Pomorskiem w ziemi spoczywało 16 takich tykających bomb chemicznych, będących pozostałością po złych praktykach składowania niebezpiecznych odpadów w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku - przypomina Beata Krzemińska z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Zawierały one łącznie prawie 8 tysięcy ton chemikaliów, a także skażonej ziemi i elementów konstrukcyjnych.

Do końca roku po wszystkich 156 - mogilnikach w naszym województwie nie ma być śladu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska