Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipno szykuje się do festiwalu. Już niebawem święto kina w rodzinnym mieście wielkiej gwiazdy

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
w ubiegłym roku „Politkę” otrzymał Andrzej Seweryn, na zdjęciu na bulwarze Poli Negri obok Dorota Łańcucka i Bożena Piotrowska
w ubiegłym roku „Politkę” otrzymał Andrzej Seweryn, na zdjęciu na bulwarze Poli Negri obok Dorota Łańcucka i Bożena Piotrowska Małgorzata Chojnicka
12. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” odbędzie się w dniach 25 – 27 maja. Program jest już dopięty na ostatni guzik i zapowiada się prawdziwa filmowa uczta. Wiadomo, że zostaną wręczone aż trzy „Politki”.

Już za miesiąc rozpocznie się 12. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. Impreza ta na trwałe wpisała się do kulturalnego kalendarza nie tylko naszego regionu. Do Lipna po raz kolejny zawitają gwiazdy znane ze srebrnego ekranu, a co najważniejsze, będzie można poczuć subtelny czar lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Zapowiada się prawdziwa sentymentalna podróż do czasów, kiedy kino było magią, a w lipnowskiej „Nawojce” znów ktoś zagra na pianinie. Wszystko za sprawą szczęśliwego trafu, że w niewielkim Lipnie urodziła się Pola Negri. Do tej pory jeszcze żadnej polskiej aktorce nie udało się zrobić tak oszałamiającej kariery.
Do legendy przeszły jej role przede wszystkim w filmach niemieckich i amerykańskich, zarówno niemych jak i dźwiękowych. Wprawdzie nie była klasyczną pięknością, ale miała autentyczny, wyjątkowy talent i charyzmę. Zawsze podkreślała, że jest Polką. Miała słabość do eleganckich strojów i biżuterii. Od początku swojej kariery Pola Negri doskonale znała siłę reklamy i świetnie potrafiła to wykorzystać. Można śmiało powiedzieć, że wyprzedzała czasy, w których przyszło jej żyć. Dla współczesnych celebrytów mogłaby być wzorem do naśladowania.
W tym roku Polę Negri zobaczymy w filmie „Bestia” z 1917 roku. Obejrzymy ten film dzięki kopii amerykańskiej, bo nasze zostały zniszczone w czasie ostatniej wojny. Prawdziwą gratką dla miłośników starego kina będzie „Cud nad Wisłą” z Jadwigą Smosarską, Wincentym Rapackim i jego córką Honoratą Leszczyńską. Kamil Mróz zaśpiewa piosenki Aleksandra Żabczyńskiego.
- Podczas tegorocznego festiwalu chcemy nawiązać do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Bożena Piotrowska, prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. – Dlatego też panel dyskusyjny zostanie poświęcony sukcesom Polaków w światowej kinematografii. Mamy się czym pochwalić i warto o tym mówić. Wręczymy trzy „Politki”, ale jeszcze nie zdradzę, kto je otrzyma.
- Udało się nam nawiązać współpracę z profesor Bernadette Hamilton – Brady z Uniwersytetu St. Mary’s w San Antonio – dodaje Dorota Łańcucka. – Wygłosi ona wykład o Poli Negri, połączony z prezentacją pamiątek, które po niej zostały.

Każdy miłośnik dobrego kina znajdzie coś dla siebie

Do zobaczenia - nasze serialowe propozycje na wiosnę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska