Większość dłużników - jak przekonuje Zenon Różycki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami , spłaca długi w ratach. - Mamy podpisane porozumienia z tymi lokatorami - zaznacza szef komunalnej spółki mieszkaniowej.
Z danych MPGN-u wynika, że średnie zadłużenie rodzin waha się od 3 do 6 tys. zł.
Eksmisja. Ludzie do „socjalu” albo na bruk
Długi najemców to jeden z powodów eksmisji. - W ubiegłym roku skierowaliśmy ponad 250 wniosków do sądu o eksmisje - mówi Zenon Różycki. - Część spraw jest jeszcze w toku.
Lokatorzy, którzy na podstawie prawomocnego wyroku muszą opuścić dotychczasowe mieszkania, otrzymują lokale socjalne czyli o znacznie niższym standardzie albo lądują na przysłowiowym bruku.
MPGN w Grudziądzu liderem Rozwoju Regionalnego 2016. Prezes Zenon Różycki odebrał statuetkę
W ubiegłym roku bez dachu nad głową zostały aż 102 rodziny wynajmujące mieszkania od MPGN-u. Tyle wyroków sądu nieprzyznających prawa do lokali socjalnych zrealizowała spółka. - W trakcie postępowań sądowych o eksmisję udało się nam odzyskać 19 mieszkań - podkreśla prezes Różycki.
Opcja: mieszkanie z wolnego rynku
Ubiegłorocznym sukcesem MPGN-u jest stuprocentowa „realizacja listy osób uprawnionych” do otrzymania lokalu z zasobów tej spółki.
- Było na niej 60 rodzin. Ze wszystkimi podpisaliśmy umowy najmu - podkreśla Zenon Różycki. - To już szósty raz, gdy udało się nam w całości zrealizować „listę”, na rok, na który została opracowana.
Gdyby nie długi lokatorów z Grudziądza, MPGN mogłoby wyremontować około 50 kamienic
Głównymi powodami odmowy ubiegania się o przyznanie komunalnego lokalu są:
- przekroczenie progu dochodowego,
- powierzchnia pokoi w zajmowanych obecnie mieszkaniach, która przekracza kryterium metrażowe, czyli powyżej 7 m kw. na jedną osobę w rodzinie.
- Osoby, które nie spełniają kryteriów, od trzech lat mają możliwość korzystania z naszej oferty mieszkań przeznaczonych do wynajmu wolnorynkowego - zachęca prezes Zenon Różycki. - W 2016 roku z tego sposobu skorzystało 98 rodzin.
Plan na 2017 rok: budowa spopielarni zwłok
Z ambitnymi planami inwestycyjnymi w 2017 r. wchodzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami. Ma ruszyć m.in. budowa spopielarni zwłok i grzebowiska dla zwierząt. Pierwsze z przedsięwzięć będzie realizowane na terenie cmentarza przy ul. Jaskółczej w Kobylance, a drugie przy ul. Skowronkowej.
- Zamierzamy także przygotować projekt związany z budową nowego osiedla „Centralne” - dodaje prezes Zenon Różycki.
Pierwsze łopaty pod budowę wielorodzinnych budynków mają zostać wbite przy ulicy Lotniczej 15 oraz na Nowym Tarpnie.
Remontowane mają być: blok przy ul. Laskowickiej 12 i Młyn Wolanda. Spółka zamierza też kontynuować wymianę pieców na ogrzewanie centralne.
