Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lśniąco w każdym kącie

(maw)
Zlewozmywak, bateria, kuchenka, płytki ścienne i podłogowe - o nie musimy szczególnie dbać, jeśli chcemy mieć kuchnię "na błysk". Na szczęście nie jest to nic trudnego!

     Zacznijmy od największych powierzchni, a mianowicie kafelków i płytek. Do utrzymania ich w czystości służą różnego rodzaju mleczka i emulsje do czyszczenia. Większość z nich zawiera składniki, które usuwają brud, ale nie rysują powierzchni. Do wyboru jest m.in.: Ajax, Mr Muscle i Cillit.
     Tylko nie proszkiem!
     
Pora na zlewozmywak. Obecnie w większości domów "królują" modele wykonane ze stali szlachetnej. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że na ich powierzchni nie pozostają trwałe plamy czy odbarwienia po sokach, kawie czy winie. Jednak bezwzględnie należy im się regularna pielęgnacja.
     Czym możemy czyścić zlewozmywak? Do wyboru są: mleczka lub płyny. Pod żadnym pozorem nie możemy sięgać po proszki, bo przy energicznym tarciu mogą zarysować stalową powierzchnię. Po wymyciu zlewozmywak najlepiej lekko natłuścić olejem jadalnym. Jego cienka warstwa znakomicie konserwuje stal.
     A co powinniśmy zrobić, jeżeli na zlewozmywaku pojawiły się już jakieś silne zabrudzenia? Wtedy możemy na kilka godzin napełnić go wodą z octem, a potem zmyć mleczkiem czyszczącym. Następnie całą powierzchnię należy dokładnie spłukać, wytrzeć do sucha i lekko natłuścić olejem.
     Czyste "syntetyki"
     
W wielu domach znajdują się zlewozmywaki z materiałów syntetycznych. Codziennie powinniśmy je pielęgnować tak samo, jak te stalowe. Natomiast w przypadku mocniejszych zabrudzeń należy użyć acetonu lub spirytusu. Można też napełnić komorę zlewu ciepłą wodą, a w niej rozprowadzić 2 łyżki stołowe proszku do zmywarek. Roztwór ten należy pozostawić na noc, a rano spuścić wodę i oczyścić zlew mleczkiem. W razie konieczności czynność musimy powtórzyć. Warto to zrobić, bo właściwie pielęgnowany i użytkowany zlewozmywak odpłaci się nam estetycznym wyglądem i doskonałą funkcjonalnością przez wiele lat.
     Zadbaj o baterie
     
Gdy zlewozmywak już lśni czystością, poświęćmy chwilę uwagi bateriom.
     Jak należy je czyścić? Najpierw środkiem nasączamy wilgotną szmatkę lub gąbkę i przecieramy zabrudzoną powierzchnię. Następnie obficie spłukujemy czystą, letnią wodą i wycieramy do sucha. Jakie środki nie nadają się do pielęgnacji baterii? Wszystkie, które zawierają chlor oraz kwasy fosforowe i związki chromu, obecne w preparatach do usuwania kamienia i czyszczenia glazury.
     Kuchenka na błysk
     
Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym sprzętem w kuchni jest kuchenka. To na niej codziennie przygotowujemy posiłki, a zatem każdego dnia powinniśmy tę kuchenkę wyczyścić. W jaki sposób?
     Jeżeli jest to płyta gazowa lub elektryczna pokryta emalią, to w żadnym wypadku nie sięgajmy po proszki, ostre szczotki czy zmywaki. Zdecydujmy się na łagodne mleczka lub płyny specjalnie przeznaczone do tego celu.
     Należy zapamiętać, że emalia szorowana ostrym narzędziem może popękać, a nawet odprysnąć.
     Czyszczenie należy się również palnikom gazowym. W nowych kuchenkach pokryte są emalią. Tak więc należy je zdjąć i wyczyścić. W ten sposób palniki uchronimy przed zatkaniem. Z kolei tradycyjne żeliwne krążki grzejne oprócz czyszczenia wymagają jeszcze konserwacji. Raz na jakiś czas trzeba je posmarować odrobiną oleju jadalnego lub specjalnego środka konserwującego.
     Co należy zrobic, gdy zabrudzi nam się kuchenka z płytą ceramiczną? Do ich pielęgnacji niezbędne są pianki lub mleczka, przeznaczone specjalnie do tego celu. Płytę można czyścić tylko wtedy, gdy jest zimna. Po zakończeniu tej czynności należy wytrzeć ją do sucha miękką szmatką. Jeśli do rozgrzanej płyty "coś" się przykleiło, np. stopiony cukier, to koniecznie trzeba go natychmiast stamtąd usunąć.
     Piekarnik bez zabrudzeń
     
I na koniec rzecz najmniej przyjemna, a mianowicie czyszczenie piekarnika. To szczególnie niewdzięczna praca, zwłaszcza gdy np. do jego ścianek przykleiło się ciasto, które wyciekło z foremki. Do czyszczenia piekarników dobre są specjalne pianki, które nie powodują mechanicznych uszkodzeń powierzchni. Natomiast najnowsze wersje piekarników mają już funkcję czyszczenia parolitycznego lub katalitycznego. Dzięki nim brud wypalany jest całkowicie ze wszystkich zakamarków piekarnika w bardzo wysokiej temperaturze. Powstały popiół wystarczy wymieść.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska