Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubisz stare kino? Odwiedź Lipno!

Renata Kudeł
Fot. Internet
To propozycja także dla włocławian - w Lipnie odbędzie się IV Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni".

W kinie "Nawojka" w dniach 28-30 bm. odbędzie się czwarta już edycja imprezy, promującej Lipno jako miejsce urodzenia Apolonii Chałupiec, czyli Poli Negri. Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni" to także gratka dla wielbicieli kina niemego - organizatorzy przygotowali w tym roku dwa seanse:"Madame Dubarry" oraz "Księżycowych prządek".
Lista gości, którzy przyjadą na tę uroczystość jest imponująca. Wielu z nich, tak jak Wiesława Czapińska, Konrad J. Zarębski czy Tomasz Raczek - przyjedzie do Lipna nie po raz pierwszy. - Nie zapominajmy jednak, że przegląd organizujemy dla lipnowian i oni go w znacznym stopniu współtworzą - mówi Dorota Łańcucka, prezes Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, pomysłodawczyni przeglądu.
W konkursie na strój z okresu dwudziestolecia międzywojennego, którego współorganizatorem jest Zespół Szkół im. R. Tragutta w Lipnie, weźmie udział prawie 40 uczennic gimnazjów i szkół średnich z Lipna i z regionu - To bardzo kreatywne przedsięwzięcie, wymagające wiedzy o modzie z tamtych lat - mówi Dorota Łańcucka. - Przygotowując projekty dziewczęta bacznie oglądały różne wydawnictwa, inspiracją była też dla nich sama Pola Negri. Nagrody w konkursie ufundują: burmistrz Lipna oraz starosta powiatu lipnowskiego. Dziesięć najpiękniejszych strojów z epoki zostanie utrwalonych na pocztówkach w kolorze sepii.
Podczas gali w "Nawojce" wystąpią uczniowie z "Tragutta", którzy przygotowywali program pod okiem Wandy Mróz. Podczas tej uroczystości aktor Jan Nowicki otrzyma statuetkę "Politki". Za konsekwentnie rozwijaną karierą aktorską w filmach zagranicznych "Politkę" otrzyma również w tym roku aktorka Agata Buzek. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach przeglądu statuetki otrzymały m.in. Iza Miko i Karolina Gruszka. Program przeglądu:
PIĄTEK, 28.05.
18.00 Uroczyste otwarcie Przeglądu "Gwiazda na emigracji", panel z udziałem Wiesławy Czapińskiej, Agaty Buzek, Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd, Konrada J. Zarębskiego, Tomasza Raczka i innych. Prowadzenie: Ewa Wojciechowska
20.00- "Madame Dubarry" (1919), NIEMCY; 75' . Reż. Ernst Lubitsch; wyk. Pola Negri, Emil Jannings, Harry Liedtke, Eduard von Winterstein. Podkład muzyczny "na żywo" Tomasz Walczak z PWSF,TiT im. L. Schillera w Łodzi Melodramatyczna opowieść osadzona w realiach przedrewolucyjnej Francji. Bohaterką filmu jest młoda dziewczyna, zakochana w przystojnym studencie, która w wyniku skomplikowanego biegu wypadków staje się metresą króla i jednocześnie żoną hrabiego Dubarry. Jej uczucie okazuje się jednak silniejsze niż blask dworskiego życia
SOBOTA, 29.05.
16.00 "Księżycowe Prządki"(1964), USA; 118' . Polska premiera! Reż. James Neilson; scen. Michael Dyne na podstawie powieści Mary Stewart; wyk. Hayley Mills, Eli Wallach, Peter McEnery, Pola Negri, Joan Greenwood, Irene Papas. Tłum. Anna Łańcucka Lektor "na żywo"- Henryk Pijanowski Że fortuna nie każdemu sprzyja, przekonamy się oglądając "Księżycowe Prządki'' . Fabuła filmu odwołuje się do mitycznej legendy o trzech siostrach, mojrach, które przędząc nić przeznaczenia, decydują o losie dobrych i złych ludzi. Bohaterami przygody są młodziutka Niky i Mark, którzy nieprzypadkowo poznają się, by rozwiązać zagadkę, pilnie strzeżoną przez tajemniczego Greka. Akcja filmu toczy się na Krecie, wyspie pełnej świątyń i starożytnych ruin, których uroki podkreśla śródziemnomorska przyroda. Niewykluczone, że na wyspie został ukryty skarb, który nocą oświetla księżycowy blask. Kim w tej historii jest Pola Negri nie zdradzimy, ale zapewniamy, że jej rola jest dla filmu kluczowa. "Księżycowe Prządki" to ostatni film fabularny, w którym zagrała Pola Negri. Zdjęcia kręcono m.in. w Londynie, gdzie Polę powitano bardzo entuzjastycznie, a członkowie The Beatles z niecierpliwością oczekiwali spotkania z , jak się wyrazili, "żywą legendą kina".
18.20 Pokaz mody lat 20. i 30. XX wieku Konkurs o Nagrodę Burmistrza Lipna oraz Starosty Lipnowskiego. W jury m. in. Grażyna Hase, Teresa Rosati, dr Katarzyna Nowakowska-Sito z Muzeum Narodowego w Warszawie, Marcin Szczygielski.
19.30 "Tlen" (2009), ROSJA; 75' . Nagroda Publiczności na 9. MFF ERA NOWE HORYZONTY oraz Nagroda dla Iwana Wyrypajewa na Festiwalu Filmów Rosyjskich w Soczi. Reż. Iwan Wyrypajew; wyk. Karolina Gruszka, Aleksiej Filimonow Wprowadzenie: Konrad J. Zarębski (KINO)
NIEDZIELA, 30.05.
11.30 Festiwalowa Gala z udziałem Jana Nowickiego oraz Ireny Karel.
12. 30 "Walizka snów" (1953), WŁOCHY; 100' . Scen. i reż. Luigi Comencini; wyk. Marcello Mastroianni, Helena Makowska, Eugenia Tavani, Pietro De Vico Pietro. Wprowadzenie: Wiesława Czapińska i Krzysztof Tomasik.
16.30 "Dawnych wspomnień czar" recital Ady Fijał, aktorki i piosenkarki
17.00 Festiwalowa Gala z udziałem Agaty Buzek. Prowadzenie: Ewa Wojciechowska
17.30 Spotkanie z Janem Kidawą-Błońskim, reżyserem filmu "Różyczka". Prowadzenie: Konrad J. Zarębski (KINO)
18.00 "Różyczka" (2010), POLSKA; 118' . Reż. Jan Kidawa-Błoński; scen. Maciej Karpiński , Jan Kidawa-Błoński; wyk. Magdalena Boczarska, Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Grażyna Szapołowska, Jan Frycz.
Dyrektor Przeglądu Dorota Łańcucka Tel. 500 027 020 [email protected] Dyrektor artystyczny - Wiesława Czapińska- Kalenik
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska