Lucyna Karnowska, kierownik, Zakład Aktywności Zawodowej w Tucholi

Redakcja
Lucyna Karnowska, kierownik, Zakład Aktywności Zawodowej w Tucholi
Lucyna Karnowska, kierownik, Zakład Aktywności Zawodowej w Tucholi
Kobieta przedsiębiorcza to według Pani kobieta, która czasem idzie pod prąd i dociera do celu szybciej niż inni, z każdej sytuacji wynosi doświadczenie i motywację do dalszej drogi, łączy dziedziny i potrafi przenieść na grunt swojej pracy obserwacje nabyte w innych środowiskach.

Czy, Pani zdaniem, będąc kobietą należy liczyć się z dodatkowymi trudnościami 
w prowadzeniu biznesu? Czy kobieta prowadzi biznes inaczej niż mężczyzna, musi mieć swoją "kobiecą" receptę na sukces?
Świat biznesu kojarzy się niemal automatycznie z męskim światem ostrej rywali-
zacji. Kobiety natomiast stosują miękkie metody walki, których celem ma być przede wszystkim dobro drugiego człowieka. Wydaje mi się, że ciągle funkcjonuje oczekiwanie społeczne, iż kobieta ma być tylko ładna i miła. A jeśli przejawia cechy uznawane za „męskie” staje się przez to mniej lubiana. Myślę, że kobieta w biznesie musi stosować strategię manipulacji. Za pomocą ubioru, aury, obietnic potrafi manipulować mężczyznami albo skuteczniejsza wydaje się  metoda na tzw. przyjaciółkę i pocieszycielkę, która to metoda może zdziałać wiele.  Jakie strategie wykorzystuję? – nie zdradzę.

Jakie zalety ceni Pani najbardziej u swoich współpracowników?
Kieruję od stycznia 2015r. zakładem, który zatrudnia 55 osób w tym 40 osób niepełnosprawnych. Cenię w moich pracownikach przede wszystkim szczerość, pracowitość, wiarę w sukces, optymizm i lojalność. Są to cechy, które określają człowieka nastawionego na sukces. Zdecydowanie najbardziej cenię te osoby, które mają marzenia i starają się je spełniać. A otaczając się właśnie takimi osobami mogę realizować ambitne plany związane z rozwojem zakładu.

Jakie Pani cechy pozwalają z sukcesem prowadzić biznes? 
Decydującą cechą mojej osobowości jest optymizm. Przed każdym postawionym zadaniem wierzę w jego ostateczny sukces, ale przede wszystkim mam optymistyczne nastawienie do ludzi – szczególnie zatrudnionych w moim zakładzie. Staram się zawsze dawać pracownikom przekonanie, że bieżące sprawy lub projekty są możliwe do zrealizowania mimo, że zatrudniam przecież w większości osoby niepełnosprawne.  Z drugiej strony pamiętam, aby mierzyć siły na zamiary i nie stwarzać wrażenia, że moja firma może konkurować z każdym i wszędzie. W momencie podejmowania ważnych decyzji, czy też w kontaktach interpersonalnych z kontrahentami cechuje mnie pewność siebie. Natomiast twórcze myślenie jest cechą, która ułatwia  mi umiejętnie analizować zmiany na rynku usług i umożliwia podejmowanie właściwych decyzji. Nie boję się podejmować nowych wyzwań, gdyż są one normalnym elementem działalności gospodarczej. Gotowość do współpracy to mój kolejny atut. Warto jeszcze wspomnieć o umiejętności słuchania innych, przyjmowania konstruktywnej krytyki i reagowaniu na nią w sposób pozytywny.

Co nazwałaby Pani swoim największym sukcesem?
Głównym celem zakładów aktywności zawodowej jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych zaliczanych do umiarkowanego i znacznego stopnia niepełnosprawności, w większości osób z chorobami umysłowymi i psychicznymi oraz przygotowanie ich do pracy na otwartym rynku. Dlatego uważam, że moim największym sukcesem jest zbudowanie w okresie jednego roku silnego zespołu jakim są pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Tucholi. Przyznaję, że był to proces niełatwy i wymagał czasami terapii wstrząsowej. Efekt przerósł nawet moje oczekiwania. Nasi niepełnosprawni poczuli się pełnosprawnymi członkami załogi. Na dzień dzisiejszy wiem, że stworzyłam atmosferę, w której wszyscy moi pracownicy czują się komfortowo i swobodnie, a to sprzyja ich kreatywności i wzmacnia chęć do działania. Każdy w zespole zna i akceptuje nasze wspólne cele, bo sam zwykle uczestniczy w ich ustalaniu. Pracownicy nauczyli się otwarcie                   i szczerze wymieniać informacje i myśli. Mogą swobodnie wyrażać swoje opinie, odczucia i pomysły. Najlepszym dowodem są słowa mojej niepełnosprawnej pracownicy „już nie mogę doczekać się kiedy wrócę do pracy po urlopie”. 

Jak regeneruje Pani siły?
Mogłabym napisać, że biegam, pływam itp. – nic z tego: odpoczywam w domu, czytam książki, oglądam programy popularno-naukowe, filmy, jeżdżę na rowerze. W taki sposób zbieram siły na kolejne dni i w takich warunkach rodzą się w mojej głowie nowe pomysły.

Proszę dokończyć zdanie: Najważniejsze dla mnie jest...
W sferze osobistej najważniejsza dla mnie jest przyszłość moich dzieci. Na co dzień staram się okazywać im, jak ważne są w moim życiu. W sferze zawodowej chciałabym nie zawieść moich pracowników i pracodawcy - Starosty Tucholskiego, który powierzając mi tak odpowiedzialne zadanie obdarzył mnie dużym zaufaniem. Wierzę, że moje starania w dalszym ciągu będą służyły realizacji moich ambitnych celów. 

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
opiekun
Jest Pani Aniołem - gdyby był konkurs na najfajniejszego Anioła - zwyciężyła by Pani.
b
bywalec imprez
Zdarzyło mi się kilka razy być na rodzinnych imprezach które wyprawiane były w Zazach. Szczerze muszę powiedzieć, że rzadko spotyka się tak wspaniałą obsługę. Impreza może przekroczyć godzinę zakończenia - a dla personelu który zapewne jest zmęczony bieganiem wśród klientów do rana - nie stanowi to rzadnego kłopotu- nadal sa uśmiechnięte i miłe. To co podają Panie jest wspaniale podane i przygotowane przez wspaniałą kuchenną załogę . Szacun Panie Kucharki. Dania są smaczne i jedyne takie w Tucholi i okolicach . Chę w tym miejscu podziękować Pani Karnowskiej za to, że tak wspaniale kieruje swoją załogą. Ma personel - pierwsza klasa. Gdyby takie Zakłady mogłyby dostawać gwiazdki - zapewne Tucholskie Zazy miałyby ich PIĘĆ! .....Dziękuję za Waszą troskę o klienta. Tam się czuje, że klient to rzecz święta . Może być Pani dumna z siebie i swojej wspaniałej załogi ......
d
do oburzonej
Proszę zrozumieć kontekst wypowiedzi przedmówcy...
m
my
Lucyno - zawsze jesteś Sobą , a to znaczy że nigdy nie masz.... konkurencji !!!!!!!!   TAK TRZYMAJ !
G
Gość
Wszyscy chwalą p. Kierownik - i słusznie . To dzięki Jej zasługom Zazy działają tak wspaniale . Impezy okolicznościowe, które tam się odbywają są jak nigdzie indziej. Wspaniała kuchnia - zasługa doskonałych Pań, które stworzyły pyszne menu , fantastyczna obsługa cateringowa. Magda Gesler nie miałaby tam co robić - a pewnie sama by się dużo nauczyła. Pracownicy to w większości osoby niepełnosprawne i prężnie działający ZAZ to też Ich zasługa. Trzeba miec wspaniały charakter i duże serce - by tak fajnie i niepowtarzalnie wykreować Zakład Aktywności Zawodowej, który przebojem zdobywa rozgłos poza Tucholą. Jest Pani naprawdę nie powtarzalnym białym krukiem. Życzę dalszych sukcesów i dalszego rozwoju firmy. Dziękuję za to, że Tuchola wreszcie ma tak wspaniałe miejsce jakim jest ZAZ. Pozdrawiam.
t
tucholanka
Znam Panią Lucynkę wiele lat - jeszcze na długo zanim objęła stanowisko Kierownika Zakładu Aktywności Zawodowej . To wspaniała kobieta i matka. Ma ogromne serce dla każdego człowieka. Od zawsze dzieliła swoje pasje z obowiązkami rodzinnymi. Ma wspaniałe dzieci, które zawsze z szacunkiem odnosiły się do Jej obowiązków zawodowych . Praca to Jej pasja . Dziękujemy tym, którzy postawili na Panią Lucynę i zdecydowali o powierzeniu właśnie Jej tego fajnego stanowiska. Osoby tam zatrudnione są dumne ze swojej Szefowej. Dzięki Jej zaangażowaniu i ogromnemu sercu - mają wspaniałą pracę - dającą Im  zadowolenie i satysfakcje, a osobom korzystającym z usług zazów radość i zadowolenie z przebywania na terenie tego zakładu. Pani Lucynko - życzę dalszych wspaniałych sukcesów w pracy i wielu wspaniałych chwil z Rodziną . Wszystko co dotkną Pani ręce i ogarnie Pani serce zamienia się w szczere sukcesy ! Ze świecą szukać takiej osoby jak Pani. Pozdrawiam.
z
zadowolony
Jestem stałym klientem od dwóch lat i mam porównanie pracy Zakładu. Na początku jakoś było ale teraz jest fantastycznie. Załoga zakładu jest wspaniała, miła i zawsze uśmiechnięta . Posiłki są podawane estetycznie i elegancko- smakują przez to podwójnie. To zasługa szefowej kuchni i Pań tam pracujących. Pani Lucyna potrafiła zjednoczyć załogę i dzięki temu Zakład jest wizytówką miasta Tucholi.Przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski- widac pod hotelem auta na obcych rejestracjach z Polski i nie tylko. Widać po tym, że ZAZy mają już swoją markę wśród turystów . Pani Kierownik z sercem i pełnym zaangażowaniem przyjęła swoje obowiązki - choć pewnie trudno nazwać obowiązkiem pracę którą się kocha i dla której ma się serce. Dzięki Pani Lucynie Zazy są przepełnione spokojem, uśmiechem i radością . Pracownicy okazują nam klientom zainteresowanie i są bardzo mili. Takich zakładów powinno być więcej - powinny brać przykład z Zakładu Aktywności Zawodowej i pracującej tam załogi . Jednak aby zakład tak pracował potrzebna jest odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu - taką osobą jest Pani Lucyna. Jest ciepłym, sympatycznym, wrażliwym i mądrym Kierownikiem tej placówki ........zasłużyła na podium ..!  My klienci dziękujemy za to , że kierowniczką tego zakładu jest Pani Lucyna .
W
WłasneZdanie
Wsparcie dla osób niepełnosprawnych dając im prace dobry gest... Tylko ciekawe czy jest to kierowanie sie bardziej dobrem tych osób czy może jednak "tańszą siłą roboczą"
o
odwiedzająca
Witam- mam okazję na tym forum pochwalić Panią Lucynę i Jej wspaniałą załogę. Często bywam w tym zakładzie i jestem pod ogromnym wrażeniem personelu i całej załogi kuchennej. Menu jakie przygotowują Panie zatrudnione w kuchni jest tak smaczne, że trudno szukać takich dań w całej Tucholi i okolicy. Gratulacje dla Szefowej kuchni za tak fantastyczne dania oraz dla całej załogi która wkłada całe serce w przygotowywanie posiłków. Jesteście naprawdę załogą która potrafi wyczarować kulinarne cuda. Cały zakład i personel to wielka zasługa Pani Kierownik .....w tym plebiscycie powinna zająć pierwsze miejsce za to jak wielki trud włożyła w zbudowanie tak cudnego Zakłądu Aktywności Zawodowej. Ma tak wspaniałą załogę - nie pomiojając ani jednego pracownika. Tworzycie wspaniały zespół - czuje się u Was rodzinną atmosferę i to daje tak fajne efekty w postaci powrotu starych klientów, a takze przyciąga nowych . Was nie trzeba już reklamować - Wy jesteście żywą reklamą tego zakładu . Pani Lucyno - gratulacje za wspaniałe sukcesy i za to jak jedynym w soim rodzaju jest Wasz zakład ......inni nich biorą przykład z Pani zaangażowania i ilości ciepła jakie Panią otacza ......Brak słów aby to wszystko opisać, myślę że każdy kto Was odwiedzi będzie Bardzo zadowolony i wróci tu z rodziną , znajomymi i przyjaciółmi ......potwierdza to moje doświadczenie i obserwacja Zakładu od 2 lat....wracam tu i tęsknie kiedy mnie tu nie ma . Pani Lucyno - słowo gratulacje to za małe słowo zasługuje Pani na nobla - gdyby takiego dawali za działalność w tej dziedzinie , właśnie Pani by go otrzymała .....pozdrawiam ....i do zobaczenia ..A jeszcze jedno - uważam, że wysyłanie smsów to tylko formalność -  i nie one powinny świadczyć o zwycięstwie . Całokształt działalności, sukcesy zawodowe i serce - to powinno być brane pod uwagę .. Dlatego za to jest Pani dla wszystkich - jedyną WYGRANĄ w tym plebiscycie .....
p
pamiętaj
GRATULACJE !!!! przyjęłaś ich wiele .....są one w pełni zasłużone, nie za zajęcie drugiego ZASZCZYTNEGO !! miejsce , ale za to jaką Jesteś wspaniałą, kochającą ludzi, życie, odpowiedzialną i jedyną w swoim rodzaju , pracującą i poświęcającą swój czas Rodzinie i wszystkim pracownikom - Kobietą ! Te cechy stawiają Cię na najwyższym podium tego plebiscytu. Dla nas to Ty jesteś tą Wygraną i zawsze nią będziesz !!!
o
oburzona
Wydaje mi się, że nazywanie osób niepełnosprawnych tańszą siłą roboczą ...jak to zrobił przedmówca - jest oburzające . Zapewne nie jeden niepełnosprawny zabierze w tym miejscu głos i wyrazi swoje zdanie ......brak mi słów jak można w ten brzydki sposób wyrażać się o wspaniałych ludziach jakimi są osoby posiadające jaki kolwiek stopień niepełnosprawności .......
l
lubiący gościńość
przyjeźdźajcie do tucholi..........las was powita a zazy was ugoszczą 
k
klient staly
witam - jestem stałym klientem zakładu ,którego szefem jest pani lucyna i musze wam powiedziec jak kolosalna jest róźnica porównując rok 2013, 2014 i teraz 2016. to jest niebo a ziemia. teraz chce sie tam byc . wspamiała rodzińa atmosfera, miła obsluga a jedzenie jak w najlepszych restauracjach w kraju . polecam ten zakład, hotel no i kuchnie wszystkim znajomym. to jest zakład na najwyźszym poziomie, czego nie moge powiedziec o latach 2013 i 2014. a to zasługa pani lucyny,jej pracownikow i doskonałej kuchni. pani lucyno pozdrawiam i wiem źe pani zwycięźy. jestescie wzorem do naśladowania. tak trzymać i do zobaczenia
..........ja
Pani Lucyna jest kobietą szanowaną w swoim środowisku za ogromne serce dla osób niepełnosprawnych. Za wkład jaki włożyła w Zazy i nie tylko. Osoby które Ją znają wiedzą, że żyje pracą 24 godziny na dobę dzieląc swój cenny czas pomiędzy rodzinę, przyjaciół i pracowników. Kto Ją zna ten wie jaką osobą jest.  A kto nie zna ten niech żałuje ....JEST  WZOREM DLA INNYCH. Brawo i TAK TRZYMAĆ Pani Lucyno...
G
Gość
Pracuję w zakładzie dla niepełnosprawnych i jestem przeszczęśliwą osobą . Jest to zakład przystosowany dla osób z różnymi schorzeniami . Mamy przystosowane stanowiska pracy i pracę do naszych niepełnosprawności. Dzięki takim zakładom mogę wyjśc z domu, być wsród osób tak zdrowych jak i chorych . Nie jestem skazana na siedzenie w domu . Nie haruję i jestem szczęśliwa. Poznaję innych ludzi a praca jest dla mnie przyjemnością ....Dziękuję osobom, które głosują na Panią Lucynę - bo na to zasługuje 
Dodaj ogłoszenie