Marianna Forsztak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSCKP Grubnie od najmłodszych lat marzyła, by uczyć innych. Przyglądała się pracy nauczycieli i wiedziała, że zrobi wszystko by osiągnąć cel. Postawiła na rolnictwo, najpierw było więc Technikum Rolnicze, następnie Studium Nauczycielskie, i Akademia Rolnicza w Poznaniu.
- Jestem nauczycielem o szczególnej wrażliwości pedagogicznej - mówi. - Mój stosunek do ucznia oparty jest na życzliwości, otwartości, głębokim szacunku i wierze w możliwości rozwoju nawet tego słabego, któremu trzeba poświęcić więcej uwagi i czasu.
Dowodem na to, że produkcji roślinnej uczy sumiennie, są wysokie wyniki uczniów na egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technik rolnik. - Mój zawód wymaga nieustannego doskonalenia, weryfikowania wiedzy, mamy XXI wiek i jesteśmy w unii - dodaje. - Kiedy wchodzę do klasy młodzież dodaje mi energii, ich młodość dodaje mi sił. Czuję się potrzebna. Staram się kształtować ich charaktery i umysły. Jestem nauczycielem spełnionym, kocham swoją pracę i gdyby życie opierało się tylko na pracy - byłabym najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Jestem też spełnioną matką, żoną, a mając własne dzieci lepiej rozumiem młodzież.
Młodzież ją odmładza.
- Gdy wchodzę na lekcję, smutki znikają - mówi nominowana w plebiscycie. - Przekazuję nie tylko wiedzę, ale i system wartości, by ukształtować fundament, na którym uczniowie będą budować swoje życie. Moim niedoścignionym wzorem do naśladowania jest Jan Paweł II, jako najlepszy nauczyciel i wychowawca. Często cytuję uczniom słowa Jana Pawła II np. "nie lękajcie się "bądźcie odważni w podejmowaniu trudnych zadań.
Zaangażowała się w prace społeczne i działała w Związku Młodzieży Wiejskiej.
- Kierowałam tą organizacją, bo młodzież mnie wybrała - opowiada. - Byłam członkiem Komisji Nauki i Oświaty przy Zarządzie Krajowym ZMW. Współpracowałam z Towarzystwem Uniwersytetów Ludowych w Pszczynie, byłam inspiratorką i członkiem ZLPiT "Kundzia" z grupą młodzieży z Grubna. Prowadziłam szkolne koło teatralne, recytatorskie, przyrodniczno-ekologiczne, pracowałam w Stowarzyszeni Straży Ochrony Przyrody.
Za działalność społeczną na rzecz oświaty pozaszkolnej na wsi dostała Srebrną Honorową Odznakę Zarządu Krajowego ZMW, a za stworzenie projektów z ochrony przyrody - Srebrną Odznakę LOK. Wzięła udział w XI edycji Konkursu o Nagrodę Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evansâ. Komisja etapu wojewódzkiego wybrała ją do reprezentowania kujawsko-pomorskiego na szczeblu ogólnopolskim.
- Cieszę się, że znalazłam się w gronie wybranych - mówi.
Jaki według niej jest idealny nauczyciel? - Nie ma takiego, ale zbliżony do ideału nie tylko uczy, bardzo dobrze wychowuje, daje wzorowy przykład swoim zachowaniem - mówi.
I dodaje, że słowa nauczyciela weryfikują jego czyny.
Uczniowie podkreślają, że zawsze dąży do obranego celu.
- Mnie chce przygotować do olimpiady wiedzy i umiejętności rolniczych, jest zaangażowana i za to jestem jej wdzięczna - zaznacza Danuta Skrzypińska.
Uczniowie doceniają poczucie humoru nauczycielki.
- Świetnie też przekazuje wiedzę, potrafi zainteresować przedmiotem - mówi Rafał Dziubak. - Nikogo nie faworyzuje, stara się zrozumieć nasze problemy. W miłej atmosferze prowadzi lekcje. Posiada ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną.
Na belfrów głosujemy wysyłając sms pod nr 7055 (0,62 zł z VAT) w treści wpisując nr przyporządkowany belfrowi, np. Joanna Sobków - belfer3.24. W sms nie wstawiamy spacji. Przykłady: nauczyciel przedszkola: belfer1.5, podstawówki: belfer2.8, gimnazjum: belfer3.9, szkoły ponadgimnazjalnej: belfer4.2, akademicki: belfer5.1