Sygnatariuszami listu są: CIECH S.A., CIECH Soda Polska S.A., EEW Energy from Waste GmbH, EEW Energy from Waste Polska Sp. z o.o., FBSerwis S.A., Budimex S.A. oraz Miasto Inowrocław.
- To będzie jedna z największych (bo ok. 800 milionowa) inwestycja w Inowrocławiu. Starało się o nią również Janikowo. Przy zakładach "Sody" w Inowrocławiu inwestorzy EEW i FBSerwis wybudują do 2026 r. jedną z najbardziej nowoczesnych w Europie instalacji termicznego przekształcania odpadów. Z tzw. frakcji palnych – czyli zbieranych od nas odpadów będzie w temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza wytwarzana energia cieplna i elektryczna, która pozwoli na zaspokojenie części potrzeb „Sody-Mątwy” - informuje na Facebooku prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Przekonuje, że miasto zyska między innymi:
- czystsze powietrze - mniej CO2,
- wyższe wpływy do budżetu Miasta o ok. 1,5 miliona rocznie,
- możliwość tańszego zagospodarowania części odpadów zbieranych w Inowrocławiu, które do tej pory były wywożone i po coraz wyższych kosztach unieszkodliwiane w zakładach w Bydgoszczy, Bielawach, Koninie.
- przebudowę ulic dojazdowych do „Sody” z uwzględnieniem oświetlenia, chodników itp.
- Instalacja termicznego przekształcania odpadów wpłynie pozytywnie na regionalną gospodarkę, dzięki dodatkowym przychodom z podatków i nowym miejscom pracy. Zwiększy się także konkurencyjność CIECH Soda Polska i długoterminowe perspektywy stabilnego zatrudnienia poprzez dostęp do tańszej energii, a także zmniejszenie poziomu emisji dzięki ograniczeniu stosowania węgla. Ważnym elementem podpisanego listu są planowane działania, które pozytywnie wpłyną na jakość życia mieszkańców - podkreśla Adriana Szymanowska, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia.
Budowa instalacji w Inowrocławiu rozpocznie się w 2024 roku i potrwa niespełna trzy lata, aż do jej uruchomienia w 2026.
Inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z obowiązującymi standardami, a więc w oparciu o najlepsze dostępne technologie ochrony środowiska i najbardziej restrykcyjne regulacje (pod rygorem odpowiedzialności karnej i wysokich kar finansowych). Instalacja będzie stanowić niskoemisyjne źródło energii, bardziej przyjazne środowisku i otoczeniu, niż dotychczasowa elektrociepłownia węglowa.
- Wspieramy inicjatywy, dzięki którym, w sposób odpowiedzialny możemy dbać o rozwój przedsiębiorczości w regionie. Tworzenie nowych miejsc pracy i utrzymanie tych już istniejących, utrzymanie setek firm, które związane są z przemysłem w Inowrocławiu, to dla nas ważne argumenty. Inwestycja to również dodatkowe wpływy podatkowe. Planowane przychody z tego tytułu to ok. 1,5 mln złotych – mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.
Adriana Szymanowska przypomina, że CIECH już dwa lata temu poinformował o analizach i rozmowach na temat budowy takiej instalacji z zewnętrznymi partnerami. Zmiana źródła energii przez CIECH Soda Polska na nowoczesne, bezpieczne, bardziej przyjazne środowisku oraz efektywne, zmniejszy znacząco zużycie węgla, wpisuje się także w szerszą strategię zrównoważonego rozwoju Grupy, która zakłada m.in. obniżenie emisji CO2 o 33 proc. do roku 2026, odejście od węgla w procesach produkcji do roku 2033 oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2040. Większa konkurencyjność spółki CIECH Soda Polska oznacza stabilność zatrudnienia i dobrą przyszłość dla zakładu, który jest największym pracodawcą w Inowrocławiu.
