Majątki kujawsko-pomorskich starostów potrafią zadziwić. Różnice w wynagrodzeniach - jeszcze bardziej

xawi
Wielu naszych starostów mieszka w domach o powierzchni ponad 200 metrów.
Wielu naszych starostów mieszka w domach o powierzchni ponad 200 metrów. Dariusz Gdesz
Prześwietliliśmy majątki (prawie) wszystkich kujawsko-pomorskich starostów. Niektórzy z nich to ludzie z prawdziwym talentem do interesów. Najciekawsze są jednak... domy, w których mieszkają. Wielu starostów pobudowało sobie wielkie rezydencje.
Konieczność składania oświadczeń majątkowych przez samorządowców w Polsce po 1989 roku wcale nie była oczywista.

Drzwi do korupcji
Po upadku komunizmu, samorządy lokalne zyskały na znaczeniu, a zarazem stanęły wobec problemów związanych z budowaniem nowego systemu administracji publicznej. Wówczas zarobki w samorządach były stosunkowo niskie, a wielu samorządowców pełniło swe funkcje społecznie, bez wynagrodzenia.

W 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Wprowadzenie samorządów demokratycznych wiązało się z koniecznością ustanowienia nowego systemu wynagrodzeń. Zarobki samorządowców w tym okresie były niskie i miały charakter symboliczny, często niewystarczający do pokrycia kosztów związanych z pełnieniem funkcji publicznych. Otwierało to szeroko drzwi do korupcji.

Pierwsze kroki ku przejrzystości


W pierwszych latach po transformacji ustrojowej, zasada składania oświadczeń majątkowych wydawała się zachodnią ekstrawagancją samorządowców. Jeśli pojawiały się takie działania to jedynie nieformalne i opierające się na inicjatywach lokalnych jednostek samorządu.

W 2002 roku wprowadzono ustawę o samorządzie terytorialnym, która po raz pierwszy regulowała kwestię oświadczeń majątkowych dla radnych, burmistrzów i wójtów. Jednak przepisy te były wówczas stosunkowo ogólnikowe.
Kolejna ważna zmiana miała miejsce w 2011 roku, kiedy to wprowadzono ustawę o finansach publicznych. W ramach tej ustawy określono bardziej szczegółowo, jakie informacje powinny zawierać oświadczenia majątkowe, a także obowiązek ich składania przez samorządowców.

Coraz więcej informacji?
W 2016 roku doszło do znaczącej reformy związanej z oświadczeniami majątkowymi. Ustawa o sporządzaniu i udostępnianiu oświadczeń majątkowych wprowadziła bardziej szczegółowe zasady składania oświadczeń oraz wymagania dotyczące ujawniania informacji o udziałach w spółkach oraz źródłach dochodów.

Polska nadal pracuje nad doskonaleniem systemu oświadczeń majątkowych. Pojawiły się propozycje wprowadzenia elektronicznych systemów składania oświadczeń oraz zwiększenia zakresu informacji, które powinny być ujawniane przez samorządowców. I chyba słusznie, bo oświadczenia majątkowe są ważnym narzędziem kontroli i nadzoru nad osobami pełniącymi funkcje publiczne na poziomie lokalnym.


Zobacz galerię

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie