https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mąkowarsko ma 700 lat

Tekst i foto: Adam Lewandowski
Zainteresowaniem cieszyła się też wystawa poświęcona  Janowi Pawłowi II zorganizowana w miejscowej bibliotece. Z  tej okazji Mąkowarsko wydało też okolicznościowe widokówki.
Zainteresowaniem cieszyła się też wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II zorganizowana w miejscowej bibliotece. Z tej okazji Mąkowarsko wydało też okolicznościowe widokówki. Adam Lewandowski
Mąkowarsko obchodzi swe 700-lecie. Tyle lat mija, odkąd wieś rycerską kupił zakon cysterski w Koronowie. I 40 minęło w sobotę , kiedy tę wieś odwiedził spływający Brdę kajakiem kardynał Karol Wojtyła.

14 lipca 1966 roku przyszły papież odwiedził miejscowego proboszcza, z którym studiował w Krakowie. Z tej okazji otwarto w bibliotece wystawę, na którą złożyły się zdjęcia, książki, obrazy z wizerunkiem Jana Pawła II itp. W Mąkowarsku też, na rozdrożu dróg wiodących w stronę Sępólna Krajeńskiego i Tucholi , odsłonięto kamień z tablicą informującą o 700-letniej historii wsi. I w minioną sobotę zorganizowano festyn, na który zjechali także mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przyjechała też grupa żonglerów z pobliskiego Wiskitna z żonglującą również panią sołtys tej wsi - Janiną Szalą.

Wystąpili również gimnazjaliści z Wierzchucina Królewskiego z programem "Witajcie w Szczęśliwej Dolinie". Czyli w Koronowie. Programem tym zajęli oni drugie miejsce na ogólnopolskim przeglądzie turystycznym "Przygoda" w Szczecinie. Nie tylko tam się ich występ podobał. Również uczestnikom mąkowarskiego festynu. Prezentowały się też dzieci z Mąkowarska, które do występu przygotowały panie z miejscowego domu kultury.

Długie kolejki ustawiały się przed stoiskiem z napisem "Loteria". Los kosztował tylko złotówkę i każdy naprawdę wygrywał. Kolejki stały po kiełbaski z rożna, których fundatorem było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju powiatu bydgoskiego. Za piwo - i słusznie - trzeba już było płacić.

Program prowadził Zenon Rydelski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego. Były też występy miejscowych zespołów - jeden nazywał się Aqq, drugi - Eden, który wieczorem przygrywał wszystkim do tańca. Było też i ognisko.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska