Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mali pacjenci szpitala w Grudziądza będą leczeni w komfortowych warunkach. Kompleks pediatryczny po generalnym remoncie. Mamy zdjęcia!

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Otwarcie wyremontowanego oddziału pediatrycznego z neurologią i endokrynologią szpitala w Grudziądzu
Otwarcie wyremontowanego oddziału pediatrycznego z neurologią i endokrynologią szpitala w Grudziądzu Aleksandra Pasis
Przestronne sale dla dzieci i ich opiekunów, kuchnia dla rodziców, gabinety zabiegowe: wszystko to "pachnie" nowoczesnością i nowością! Oddział pediatrii II z neurologią i endokrynologią znajdujący się na pierwszym piętrze szpitala w Grudziądzu został kapitalnie wyremontowany.

Gdy cztery lata temu grudziądzki szpital stał się jednoimiennym dla całego Kujawsko - Pomorskiego, jak wspomina personel lecznicy, obszar ten był przeznaczony tylko dla dzieci. W kolejnych falach leżeli tutaj również dorośli pacjenci.

- Jak weszliśmy tu ponownie półtora roku temu po zakończonej pandemii koronawirusa... wyglądało to masakrycznie - wspomina Gabriela Matulewska - Osika, ordynator grudziądzkiej pediatrii. - Wówczas zaczęliśmy nasze starania by tę część odremontować, aby dzieci nie wchodziły do zdemolowanych sal z odklejającymi się od ścian kafelkami.

Kadra marzyła i dążyła do tego by oddział pediatryczny po remoncie spełniał standardy XXI wieku. I tak się stało. Znajdują się w nim m. in. :

  • 20 przestronnych sal, każda wyposażona w dwa łóżka, łazienkę z prysznicem oraz telewizor

  • sale wzmożonego nadzoru medycznego, w których jest miejsce na sprzęt monitorujący funkcje życiowe

  • łazienka dla niepełnosprawnych pacjentów

  • gabinety: zabiegowy, lekarzy, lekarza dyżurnego

  • dyżurka i pomieszczenia socjalne dla pielęgniarek

  • gabinet ordynatora i sekretariat

  • kuchnia dla rodziców

Póki co małych pacjentów nie ma w odnowionym oddziale. Pierwsi mają pojawić się tutaj jeszcze w tym miesiącu.

Remont części kompleksu pediatrycznego kosztował 8 mln złotych

- To ogromna duma. Nie udałoby się gdyby nie znaczny "zastrzyk" dofinansowania z urzędu marszałkowskiego wynoszący ponad 6 milionów złotych - podkreśla Agata Kurkowska, dyrektor szpitala w Grudziądzu.

- Inwestycja ta pokazuje, że można zrobić coś wspólnymi siłami. A to "coś" jest wielką rzeczą, bo służy małym pacjentom i kadrze - mówi podczas otwarcia wyremontowanego oddziału pediatrycznego Ryszard Bober, senator RP który także wspierał tę inicjatywę. - To tutaj dajecie nadzieję dzieciom na wyzdrowienie.

Łączny koszt rewitalizacji kompleksu pediatrycznego to jak podaje prezydent Grudziądza, 8 mln zł. Remont trwał ok. dwa lata.

W dalszej kolejności, o ile uda się pozyskać pieniądze, kapitalną modernizację ma przejść także pediatria dla dzieci do lat trzech.

- Oddział pediatrii to nie tylko przestrzeń fizyczna, a przede wszystkim ludzie. Ludzie z empatią, oddaniem, pasją do pracy z dziećmi. Tworzycie miejsce, które oferuje najlepszą opiekę i wsparcie najważniejszym członkom tej społeczności czyli dzieciom - podkreśla Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko - pomorski.

Warto przeczytać

Szpital ma długi sięgające ponad pół miliarda złotych. Senator Bober: "Chcemy sprowadzić tutaj normalność"

Senator Ryszard Bober nawiązał też do trudnej sytuacji finansowej, a dokładniej do olbrzymiego zadłużenia "Biegańskiego". Dodajmy, wynoszące na 19 marca br. ogółem ponad 541, 6 mln zł! Z tego:

  • 289, 9 mln zł to pożyczki i kredyty

  • 86, 1 mln zł to zobowiązania wymagalne

- Chcemy sprowadzić tutaj normalność, aby szpital mógł działać bez tych obciążeń. Pojawiło się "światełko w tunelu", gdyż niedługo spłyną do nas środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a na obszar związany z opieką zdrowotną przeznaczona jest duża kwota. Będziemy wspólnie dokonywali starań, aby te środki również tutaj trafiły - zaznacza senator Bober.

Prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski z kolei podsumował mijającą kadencję w kontekście inwestycji szpitalnych: - Oprócz modernizacji pediatrii, zrealizowano podobnych przedsięwzięć za ponad 66 milionów złotych pochodzących zarówno ze źródeł marszałkowskich jak i centralnych. W tym między innymi powstała nowoczesna sterylizatornia, powiększono oddział intensywnej opieki medycznej i wiele innych, mniejszych inwestycji służących polepszeniu usług świadczących przez nasz szpital.

Pisaliśmy również:

Prezydent Grudziądza: "Musimy podążać za nowoczesnością"

Maciej Glamowski także zapowiedział, że szpital stara się o zakup robota do operacji urologicznych, onkologicznych. Ma kosztować około 15 mln zł. - Mamy świetnie wyszkolony personel. Musimy podążać za nowoczesną technologią - dodaje prezydent Grudziądza.

Sprzęt ten pojawić ma się w lecznicy w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska