Czworaczki rodzą się raz na ponad 614 tys. urodzeń. I właśnie takie niezwykłe wydarzenie miało miejsce w czwartek w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli, gdzie na świat przyszli: Mikołaj, Antonina, Michalina i Amelia, w skrócie MAMA, bo jak mówi rzecznik szpitala Arkadiusz Loska, tak to sobie wymyślili szczęśliwi rodzice czworaczków.
Dzieci urodziły się w 30. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie. Trafiły do inkubatorów, ale czują się dobrze. W tych malutkich „mieszkankach” będą dochodziły do prawidłowej wagi. Cały czas czuwają nad nimi specjaliści, wszak to wcześniaki, wymagające szczególnej troski.
Poród wymagał logistycznej precyzji i było w niego zaangażowanych aż 25 osób.
- W zabiegu brały udział zespoły: położniczy, anestezjologiczny i 4 neonatologiczne. W sumie około 25 osób - wyjaśnia ordynator oddziału gine-kologiczno-położniczego rudz-kiego szpitala dr hab. n. med. Wojciech Cnota.
Maluchy spędzą w szpitalu kilka miesięcy. - Obecnie ważą od 1000 g do 1150 g, trójka oddycha samodzielnie, tylko jedna z dziewczynek jest pod respiratorem, ale wszystkie dzieci są w stanie stabilnym - podkreśla ordynator rudzkiej neonatologii dr n. med. Krzysztof Guzikowski.
Od 2011 roku godulska neonatologia posiada prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do Rudy Śląskiej kierowane są kobiety ciężarne z całej południowej Polski. Od czerwca 2012 roku w rudzkim szpitalu działa pierwszy na Śląsku, a drugi w Polsce Bank Mleka Kobiecego. W placówce funkcjonuje także bezpłatna szkoła rodzenia, a na połowę września planowane jest otwarcie najnowocześniejszego w regionie Traktu Porodowego. Rocznie w rudzkim szpitalu na świat przychodzi ok. 2 tys. dzieci.
- W ciągu ostatnich dwóch lat w naszym szpitalu czworaczki rodziły się cztery razy. Uczestniczyłem w trzech porodach, bo raz byłem na urlopie - dodaje dr Cnota.
Do wielopłodowych ciąż dochodzi coraz częściej. - To przede wszystkim efekt leczenia hormonalnego, stymulacji jajeczkowania, a znacznie rzadziej z powodu in vitro, które w dobrej klinice, pod kontrolą, nie prowadzi do ciąż mnogich - wyjaśnia dr Cnota.
W 2014 r urodziło się w Polsce prawie 10 tys. bliźniąt, ponad 170 trojaczków i 15 czworaczków. W 2015 roku było 9 porodów czworaczków.
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej-Goduli jest przygotowany do przyjmowania najtrudniejszych porodów
*Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
*Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"