Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu Biziela w Bydgoszczy wróciła stacjonarna Szkoła Rodzenia. Chętnych na zajęcia mnóstwo

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Zajęcia w Szkole Rodzenia w Bizielu poprowadzą położne, edukatorki przedporodowe, specjalistki promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz doradcy laktacyjni. Na zdjęciu położne (od lewej) Małgorzata Dudek i Ilona Bajson podczas inauguracyjnych zajęć.
Zajęcia w Szkole Rodzenia w Bizielu poprowadzą położne, edukatorki przedporodowe, specjalistki promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz doradcy laktacyjni. Na zdjęciu położne (od lewej) Małgorzata Dudek i Ilona Bajson podczas inauguracyjnych zajęć. Szpital Biziela Bydgoszcz
Po dłuższej przerwie w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy wznowiła działalność stacjonarna Szkoła Rodzenia dla kobiet po 21. tygodniu ciąży. Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże. Miejsca na pierwsze spotkania zapełniły się w mig.

Spotkania w ramach Szkoły Rodzenia odbywać się będą we wtorki.

- Jednocześnie w takich zajęciach może uczestniczyć 10 pań wraz z osobami towarzyszącymi. W sumie 20 osób - mówi Łukasz Kosiński, pełnomocnik dyrektora ds. strategii, komunikacji oraz rozwoju kadr Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela. - Jedna grupa bierze udział w cyklu czterech cotygodniowych warsztatów. Każde dwugodzinne spotkanie, które rozpoczyna się we wtorek o godz. 15, jest dedykowane innemu zagadnieniu. Te obszary to ciąża, poród i połóg, noworodek oraz laktacja.

Dziecięce stópki na szpitalnych korytarzach poprowadzą do Szkoły Rodzenia

Pierwsze zajęcia odbyły się we wtorek (13 lutego). Tematem była "Ciąża i cesarskie cięcie". Spotkanie poprowadziła Ilona Bajson, położna i edukatorka przedporodowa z dużym doświadczeniem. Uroczystego otwarcia Szkoły Rodzenia dokonał prof. dr hab. n. med. Mariusz Dubiel, kierownik Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej w szpitalu Biziela.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

- Miejsca na pierwsze zajęcia bardzo szybko się zapełniły, co bardzo nas cieszy - mówi Łukasz Kosiński. - Już dziś zapraszamy na kolejne edycje. Zapisy są prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 9-12 pod numerem telefonu 52 36-55-361.

Do Szkoły Rodzenia w Bizielu bardzo łatwo trafić, bo w szpitalu na podłodze pojawiły stópki dziecięce.

- W ten sposób wyznaczyliśmy dwie trasy. W zależności od tego, z której strony pacjentki wraz z osobami towarzyszącymi wejdą do szpitala, czy wejściem głównym od strony parkingu czy od strony SOR-u, to te stópki dziecięce poprowadzą ich do sali, gdzie odbywają się zajęcia - mówi Łukasz Kosiński.

W Szkole Rodzenia w kompleksowy sposób przygotują ciężarne do porodu

Koordynatorką Szkoły Rodzenia w Bzielu jest doświadczona położna Katarzyna Barszczyk.

- Stacjonarna Szkoła Rodzenia wróciła u nas po wielu latach. W czasie pandemii mieliśmy tylko spotkania w wersji online - mówi Katarzyna Barszczyk. - Zajęcia stacjonarne wznowiliśmy w odpowiedzi na zapotrzebowanie pacjentek. Kobiety ciężarne dzwoniły do nas i pytały o Szkołę Rodzenia, więc wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom.

Zajęcia poprowadzą położne, edukatorki przedporodowe, specjalistki promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz doradcy laktacyjni.

- Chcemy w kompleksowy sposób przygotować panie do porodu. Przez cztery tygodnie w każdy wtorek odbywać się będą zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne - mówi Katarzyna Barszczyk. - Podpowiemy pacjentkom, m.in., jak opanować emocje przed porodem. Większość kobiet odczuwa też niepokój związany z karmieniem piersią, więc praktycznych porad udzieli doradca laktacyjny. Będziemy też uczyć ciężarne pozycji wertykalnych podczas porodu, a także jak należy wtedy oddychać. Partnerzy pań dowiedzą się z kolei, m.in., jak wspierać ciężarną, jak opiekować się noworodkiem i z jakimi problemami można się zetknąć w okresie noworodkowym. To bardzo cenna wiedza dla przyszłych mam i tatusiów.

Uczestniczki Szkoły Rodzenia w Bizielu wyposażone zostaną też w materiały informacyjne, w tym np. poradniki na temat karmienia piersią. Dostaną też listę rzeczy, którą należy zabrać ze sobą do szpitala. Wszystko po to, by były dobrze przygotowane do porodu.

- W materiałach znajdzie się też numer telefonu, pod który siedem dni w tygodniu przez całą dobę ciężarne będą mogły zadzwonić w razie dodatkowych pytań - zaznacza Katarzyna Barszczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W szpitalu Biziela w Bydgoszczy wróciła stacjonarna Szkoła Rodzenia. Chętnych na zajęcia mnóstwo - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska