Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy kryzys powołań - brakuje księży. Parafie się łączą

Jan Szczutkowski
W tym roku święcenia kapłańskie z rąk prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka przyjęło trzech diakonów gnieźnieńskiego seminarium duchownego
W tym roku święcenia kapłańskie z rąk prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka przyjęło trzech diakonów gnieźnieńskiego seminarium duchownego Archidiecezja Gnieżnieńska
W parafiach Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaczyna brakować księży. Podobny problem występuje w innych diecezjach. Spada bowiem liczba kleryków w seminariach duchownych.

W tym roku na emeryturę odeszło siedmiu proboszczów, m.in. ks. kan. Eugeniusz Kuberka z Gąsek, ks. kan. Marian Kierzkowski z Parchania, ks. kan. Bronisław Haniewicz z Chełmc, ks. Jan Woźniak z Kołodziejewa i ks. Edward Okoński z Rojewa. Natomiast święcenia kapłańskie w gnieźnieńskim seminarium duchownym przyjęło zaledwie trzech diakonów. W następny roku ich liczba wzrośnie do czterech. Z kolei obecnie na pierwszym roku formacji studiuje tylko czterech alumnów.

W okolicach Mogilna coraz częściej łączy się parafie. To przez brak księży

A jeszcze nie tak dawno Polska uznawana była za ewenement w Europie. Mówiło się nawet o polskiej "szkole powołań". Np. w 1989 r., gdy księdzem został obecny prymas Polski Wojciech Polak czy . Aleksander Sobczak, obecny proboszcz parafii św. Ducha w Inowrocławiu, Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne ukończyło ponad 20 duchownych. Cztery lata wcześniej było ich jeszcze więcej.

Brak księży sprawia, że dochodzi do łączenia parafii. Fuzja objęła m.in. parafie w Parchaniu i Gąskach, Trzemesznie i Trzemżalu, Dąbrowie i Parlinie. Zdaniem ks. Zbigniewa Przybylskiego, kanclerza i rzecznika prasowego Kurii Metropolitalnej, tegoroczne łączenie parafii w Archidiecezji Gnieźnieńskiej było podyktowane przede wszystkim niewystarczającą liczbą kapłanów. Połączone parafie pozostają nadal niezależnymi i samodzielnymi jednostkami - z tą jednak różnicą, że na ich terenie nie będzie rezydował proboszcz.

Proces łączenia parafii będzie postępował. - Myślę, że na widoczny już kryzys powołań do kapłaństwa mają wpływ zarówno kryzys demograficzny oraz pogłębiający się kryzys wiary, jak również negatywny i często nieobiektywnie ukazywany wizerunek Kościoła w Polsce, kreowany przez ogólnopolskie i lokalne media - podkreśla ks. Zbigniew Przybylski. Zdaniem zaś prof. Józefa Bieniaka, socjologa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, teraz młodzież ma odmienny system wartości niż kilkanaście lat temu. Wartości religijne znajdują się na dalszym miejscu. Nie jest wcale odkrywcze stwierdzenie, że dzisiaj więcej u nas tradycji niż prawdziwej wiary. Od lat liczba katolików systematycznie praktykujących waha się pomiędzy 30 a 40 proc.

PULS POLITYKI odc. 8 gen. Richard Sherriff były dowódca wojsk NATO o realnej wojnie z Rosją
Rosja ciągle testuje możliwości NATO. Od 2014 r. obserwujemy nową dynamikę zdarzeń. Może dojść do czegoś strasznego" – mówi generał sir Richard Shirreff. Były zastępca naczelnego dowódcy wojsk NATO w Europie podkreśla też słabość militarną NATO, którą Kreml jest gotów wykorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska